Milujete rajčata? Uchovejte si z nich semínka na příští sezonu

Zahrada 10. července 2018 | 13:38 — Šárka Vondráčková
Objevili jste skvělá a chutná rajčata? Tak pokud si je budete chtít příští sezonu vypěstovat ve vlastní zahradě, poradíme, jak z nich získat a uchovat semínka.
Další 4 fotografie v galerii
Chutná rajčata si můžete vypěstovat i sami doma / Shutterstock

Rajčata patří k velice oblíbené zelenině. Skvěle doplní každý salát, jsou výborná na šťávu a omáčky z čerstvých rajčat jsou prostě nenapodobitelné. A i jejich pěstování není nijak náročné. Řada lidí je má i na balkonech. A pokud jste objevili odrůdu, která vám skutečně chutná a máte obavy, zda byste ji sehnali i příští rok, není nic jednodušího, než si uchovat semínka. Není to nic těžkého.

Vydrží až osm let

Semínka z rajčat jsou dlouhověká, jejich klíčivost je pět až osm let, někdy i více. V rajčatech jsou uložena ve slizovitých obalech, který se odstraní díky krátkému kvašení.

Jen kvalitní a zralé

V první řadě si vyberte krásné, plně zralé plody, které jsou zcela vyzrálé, plně vybarvené a snadno jdou oddělit od stopky. Pokud možno berte jen první zrající plody, větší a hlavně zdravé. Ty otrhejte a nechejte je ještě několik dnů dozrát, nejlépe na teplém místě, kde změknou a stanou se vláčnější.

Vymačkejte šťávu

Rajče pak příčně rozřízněte a malou lžičkou vyjměte semínka, pokud možno bez dužiny, která by mohla ztížit promývání semen. Jde to i tak, že naříznutý plod zmáčknete mezi prsty a šťávu se semeny zachytíte do skleničky. Pokud máte odrůdu s velmi malými plody, v tomto případě rajčata rozmačkejte celá.

Kvašení

Semínka i se šťávou dejte do skleničky a nechejte je kvasit v teple, maximálně ale tři dny, jinak už by mohla začít klíčit. Jednou denně zamíchejte tekutinu ve sklenici. Směs potom vyklopte na sítko a proplachujte proudem vody. Jakmile jsou semena čistá, bez slizových obalů, vysypejte je ještě do sklenice s vodou. Díky tomu poznáte, která semena jsou kvalitní, protože půjdou rychle ke dnu, naopak ta nevyvinutá se budou držet při hladině. Ta společně s dalšími nečistotami odstraňte. Podle potřeby proces zopakujte.

Sušení

Semena nakonec rozetřete na papír a nechejte je sušit. Pokud jste je dobře zbavili slizu, nebudou se k papíru lepit. A úplně nakonec je lehce promněte v prstech, aby se stala sypká a lépe se vám s nimi zacházelo. Pokud tato semínka zasadíte do půdy, uvidíte, že začnou klíčit prakticky hned, protože tomu nebrání žádná vrstva na povrchu semene. Semena skladujte v uzavřené sklenici na tmavém a chladném místě Pokud máte semena různých odrůd rajčat, doporučujeme odpovídajícím způsobem označit každou jednotlivou sklenici. Ze semínek si můžete vypěstovat prakticky cokoliv, třeba citroník nebo mandarinku. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeviště Divadla Hybernia ovládl hvězdně obsazený muzikál Galileo

Jak doma uložit knížky originálně, vtipně a s nápadem

Chcete letos sklízet levanduli? Právě nastal čas na její...

Potřebujete snadno připevnit poličku? Zkuste ji jednoduše...

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara....

Zavřít reklamu