Živý obraz dodá interiéru obrovský šmrnc. Jak ho jednoduše vyrobit?

Ostatní 07. července 2018 | 14:52 — Šárka Vondráčková
Toužíte po netradičním obrazu? Co si tak pověsit na stěnu živé květiny. Takový obraz si snadno můžete vytvořit i sami doma.
Dalších 5 fotografií v galerii
Tento skvost může brzy viset i u vás doma / Pinterest

Stěny nemusejí nutně zdobit jenom obrazy nebo fotografie. Velice působivě bude vypadat živý obraz. Jde vlastně o  modul, ve kterém je speciální pěstební substrát a v něm zasazené živé rostliny. Živý obraz můžete ve vašem interiéru umístit takřka kdekoliv, ideálně však v místě, kde je více světla. Tam, kde jej není dostatek, je možné doplnit o umělé osvětlení, které podporuje růst rostlin.

Nenáročné sukulenty

S vertikálním pěstováním si hravě poradí každá rostlina. Některé druhy rostou vodorovně, jiné jsou převislé, další rostou nahoru. Takže víceméně záleží jenom na vašem výběru. Ale pro úplné začátečníky budou vhodnější sukulenty, které nepotřebují žádnou výraznou péči. 

Dále si připravte

 • starý rám, třeba z okna nebo obrazu
 • pletivo
 • OSB desku
 • hřebíky do dřeva
 • mech
 • vhodný substrát
 • skalničky
 • kleště
 • sponkovačku
 • pilku
 • kladivo

Odstraňte sklo či lak

Rám pečlivě očistěte. Kleštěmi z něj opatrně vytáhněte případné zbytky skla. Pokud jste použili rám ze starého obrazu, z něhož už odpadává barva, tak jej jemně přebruste a případně znovu přelakujte. Rám si přeměřte a podle jeho velikosti si vystřihněte požadovaný tvar pletiva.

Napněte pletivo

Pomocí sponkovačky pletivo připevněte k rámu na místo, kde dřív bylo sklo. Snažte se pletivo co nejvíce napnout a sponky dávat co nejvíce nahusto, aby se vám obraz při výsadbě rostlin nerozpadl. Obraz položte lícovou stranou na stůl nebo podložku a poskládejte na pletivo mech. Dávejte ho opravdu co nejvíce nahusto. Na něj opatrně rozprostřete vrstvu substrátu, a to až po okraj rámu.

Oživte rám

Substrát můžete trochu navlhčit, aby nebyl příliš sypký. Jemně jej přitlačte a v případě potřeby doplňte. Z OSB desky si vyřežte zadní část obrazu, která udrží substrát i mech v rámu. Desku potom připevněte k rámu pomocí hřebíčků. Obraz otočte a přes otvory v pletivu vysaďte do mechu sukulenty. Pomozte si třeba tenkým kolíčkem a rostlinky sázejte co nejvíce hluboko, aby nevypadly, zároveň buďte opatrní, abyste neporušili mech. Bude to trochu mravenčí práce, ale výsledek bude stát za to.

Pravidelná zálivka

Nakonec obraz odneste třeba na zahradu nebo balkon. Zatím jej nevěšte, dokud kytičky nezakoření. To může trvat tak dva týdny. Teprve pak jej můžete pověsit na vytipované místo. A nezapomínejte, že jde o živé rostliny, které potřebují pravidelnou zálivku. Pokud vám visí doma, stačí jej pravidelně rosit, v případě, že máte obraz venku, můžete ho opatrně zalévat. Pokud vám zbylo pár sukulentů, můžete si z nich vyrobit i krásnou želvu, která bude ozdobou vaší zahrady. Návod na její výrobu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeviště Divadla Hybernia ovládl hvězdně obsazený muzikál Galileo

Chcete letos sklízet levanduli? Právě nastal čas na její...

Potřebujete snadno připevnit poličku? Zkuste ji jednoduše...

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara....

Známí a právem obávaní škůdci: Jak rozeznat šatní a...

Zavřít reklamu