Použijte očka z plechovek a vyrobte si designové stínítko na lampu

Dům 12. června 2018 | 13:34 — Šárka Vondráčková
Pijete hodně nápojů v plechovkách? Máte hodně známých a pořádáte často párty? Použité plechovky nemusí patřit do koše. Uzávěry můžete jednoduše rozebrat na „očka", ze kterých lze vytvořit kupříkladu lampu. 
Dalších 7 fotografií v galerii
Použité plechovky se dají celé zrecyklovat / Pinterest

Plechovky od nápojů a konzervovaných potravin patří k běžným odpadům domácností. Příroda by se takového odpadu zbavovala až patnáct let. A přitom se kovové obaly dají překrásně využít k dekorování obydlí. Z plechovek si můžete vytvořit lampy, stojánky nebo krásné držáky na ručníky, o jejichž výrobě jsme psali zde. A z víček můžete mít krásnou a originální lampu.

Hodně víček

Asi nejtěžším úkolem na tomhle nápadu je nasbírat dostatek odtrhávacích víček z plechovek. Záleží také na tom, jak velké stínítko chcete vyrábět. Počítejte, že na menší lampu je to kolem pěti set oček. A pokud si chcete stínítko vytvořit a nepijete limonády nebo pivo, můžete si víčka koupit už i na internetu.

Dále potřebujete

  • kleště a štípačky
  • kovovou konstrukci lampy

Stará lampa

Stará stínítka od lampiček často tvoří dva spojené kovové kroužky potažené dekorativní látkou či umělou hmotou. A právě ty kovové kroužky budete kromě oček potřebovat. Není nutný žádný drát, provázek či lepidlo, potřebujete jen malé kleště, abyste mohli očka pohodlně ohýbat, a malé štípačky.

Drátěná košile

Horní řadu uděláte snadno. Očka jednoduše ohýbejte přes drátěnou konstrukci a skládejte je jedno vedle druhé. Na další řady už potřebujete i štípačky. Víčko na jednom konci nastřihněte, lehce ohněte a propojte jím vždy dvě horní očka. Takto pokračujte dál a dál, až dosáhnete požadované délky. Odtrhávací víčka z plechovek jsou k sobě vzájemně spojena jako jakási drátěná košile. 

Zakončete konstrukcí

Až budete dělat předposlední řadu, naštípněte víčka z obou konců. Poslední řadu totiž bude znovu tvořit kovová konstrukce a ohnutými očky, které budete navlékat na předchozí řadu. Tímto způsobem si můžete vyrobit nejenom lampu, ale také třeba i lustr a ozdobit si tak netradičně vaši domácnost. Fantazii se meze nekladou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Na pobřeží Japonska byla objevena další opuštěná loď duchů ze Severní Koreje

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...

Ještě jste neořezali své ovocné stromy? Je nejvyšší čas!

Co se starými legínami? Upleťte si z nich polštář