Pěstujte si hrášek po celou sezonu. Poradíme vám, jak na to

Zahrada 18. května 2018 | 10:03 — Šárka Vondráčková
Milujete hrášek? A co jej tak mít po celou sezonu na zahrádce? Jde to a není to tak těžké.
Další 3 fotografie v galerii
Tyto malé zelené kuličky v sobě ukrývají spoustu vitaminů a minerálů / Shutterstock

Hrášek se pěstuje pro sladké a křehké lusky. Čerstvý hrášek má kromě úžasné chuti také řadu cenných a prospěšných látek pro lidské zdraví. Například by neměl chybět v jídelníčku těhotných nebo lidí s onemocněním srdce. Tak proč si jej nepěstovat celou sezonu?

Dvě možnosti

Abyste prodloužili dobu sběru sladkého a chutného hrášku, máte dvě možnosti. Tou první je vysévat jednu osvědčenou odrůdu, kterou máte rádi, s odstupem 10 až 14 dnů. Nicméně se může stát, že pokud přijde suché a velice teplé počasí, mohou výsevy dozrát současně.

Zasaďte více odrůd

Druhá možnost je zkombinovat několik odrůd s různou vegetační dobou a pak se mohou vysévat najednou. Takže můžeme vysévat rané odrůdy (Oskar, Cetris) a kombinovat s pozdní odrůdou Radim, Dalila, Alderman). Tím si prodloužíte sběr hrášku v průměru až o 4 týdny. Věděli jste, že existuje i bezlistý nepoléhavý hrách, tzv. afila typ? Zkuste polopozdní odrůdu s velkými zrny Kudrnáč, má vzpřímený růst a jeho výhonky se navzájem přichytávají o sebe. Rostlina nepoléhá ani nepotřebuje oporu, dorůstá do výšky 60 až 70 cm.

Prospěšný pro půdu

Hrách je velice cennou předplodinou pro ostatní zeleninu. Na kořenech má totiž hliznaté bakterie, které vážou vzdušní dusík a obohacují jim půdu. Na teplo je hrách nenáročný, klíčí už při teplotách půdy 4 °C, pozdní mrazíky pod -5 °C však poškozují jeho mladé listy. Optimálně roste při teplotě 14 až 18 °C. Když teploty stoupnou nad 30 °C, květy se špatně opylují, netvoří se mladé lusky a ty stávající předčasně dozrávají. Hrášek můžete také přihnojit epsomskou solí, po níž bude zelenina barevnější a větší. Více o použití epsomské soli na zahradě jsme psali zde.

Léčivé účinky

A teď něco málo o jeho zdravotních účincích. Čerstvý hrášek obsahuje vitamin C, B1, B2, B3, B6, E, kyselinu listovou, provitamin A, z minerálních látek hodně hořčíku a draslíku, dále vápník, fosfor, železo, měď a molybden. Obsahuje také velmi hodnotné bílkoviny, kterými mohou vegetariáni částečně nahradit příjem masa.

Pomáhá v těhotenství

Pravidelnou konzumaci lze doporučit v těhotenství a v době kojení, u dětí ve vývinu, sportovců a fyzicky pracujících lidí, protože  hrášek svým složením podporuje růst a vývoj kostí, svalů i nervů. V těhotenství se dokonce podílí i na vývoji nervové soustavy plodu, u nás ostatních může pomoci v období oslabených nervů. Je vhodný i pro diabetiky, protože podporuje činnost slinivky břišní (pankreatu). A určitě by neměl chybět v jídelníčku lidí s jakýmkoli srdečním onemocněním (srdeční ischémie, srdeční slabost, stavy po infarktu), protože svým unikátním složením harmonizuje činnost srdce a posiluje samotný srdeční sval, navíc mírně snižuje krevní tlak a cholesterol a zlepšuje stav ledvin.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou krásné i v zimě

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou...

Nejlepší lázeňská města v Evropě, kde můžete během zimy...

Budoucnost turistiky: Jak budeme cestovat v roce 2028? Trendy...

Nejkrásnější národní parky USA. Poznejte přírodou,...

Zimní Šumava: Užijete si sjezdovky, běžecké tratě a...

Už přemýšlíte, kam vyrazíte v létě? Na Maltě si užijete...

Zavřít reklamu