Vytvořte z vašeho živého plotu nebo tůjí umělecké dílo. S pomocí pár vychytávek je to hračka

Zahrada 13. května 2018 | 14:10 — Šárka Vondráčková
Také se vám libí krásně vytvarované keře do kuželů, spirál nebo různých tvarů? Tak to zkuste taky. Není to až tak složité. Potřebuje pouze dobré nůžky a pár vychytávek.
Dalších 7 fotografií v galerii
Dejte vaší zahradě letos novou tvář / Internet

Brzy nastane čas, kdy vaše okrasné dřeviny budou doslova volat po tom, abyste je zastřihli. Pokud se letos rozhodnete váš keř upravit do některého tvaru, máte ještě dostatek času se na to dobře připravit. V první řadě potřebujete menší plotové nůžky na trávu s vyměnitelným nástavcem na tvarování. Pak si připravte šablony na stříhání. Řadu z nich si můžete snadno vyrobit i doma.

Na kouli s obručí

I když tvarování koule vypadá složitě, tak těžké to není. Potřebujete k tomu jen šablonu. Tu si klidně můžete vyrobit z kartonu. Změřte si průměr keře a pak si namalujte na karton oblouk a vystřihněte. Pak už jen přiložíte ke keři a držíte se tvaru. Šikovnější kutilové si také mohou vyrobit kovovou konstrukci a nebo vám postačí i obyčejná obruč.

Rovina jak když střihne

Pokud potřebujete zastřihnout jen nízký plůtek lemující zahradní cestičky, záhonky a podobně, můžete si vyrobit jednoduchou a přitom velmi praktickou pomůcku. Stačí kus prkna a lať, které připevníte k sobě. Rozměry přizpůsobte tomu, jak má být právě váš zelený lem vysoký.

Jednoduchý kužel

Velmi hezky vypadá stromek sestřižený do tvaru kuželu. Sestříhat ho není vůbec složité. K narostlému keříku připevníte několik tyček, které nahoře svážete. Vznikne tak improvizované týpí. Pak stačí tyčky obtočit párkrát provázkem nebo zahradnickým drátkem. Všechny větvičky a lístky, které přesahují přes šablonu, ostříháte.

Obdivuhodná spirála

Ani vytvořit spirálu není až tak složité, jak nakonec vypadá výsledný efekt. Potřebujete trochu povyrostlý kuželovitý keř, nejčastěji buxus. Do květináče zapíchněte bambusovou nebo jinou tyčku, ať máte středovou osu, podle které budete obtáčet. K vrcholu keře přichyťte měkký ale tvar držící drát, který obtočíte kolem keře. Listy nad drátkem ostříhejte. Keř obtáčejte podle středové osy. Jakmile větve znovu obrazí a budou přerůstat, tvar poopravte nejlépe malými elektrickými plotovými nůžkami.

Formy z pletiva

Toužíte po tom, aby se vám na zahradě "zabydlela" zelená zvířata nebo jiné postavy? Pak vám k tomu nejlépe pomohou formy z drátěného pletiva. Jednoduše požadovaný tvar nasadíte na nahrubo ostříhaný keř a počkáte, až větvičky dorostou. Pak všechno, co bude přečnívat, zastřihnete. Občas je možné takové formy koupit, ale mnohem častěji si je šikovní kutilové vyrábějí sami například z králičího pletiva. Tímto způsobem si můžete z keře vytvarovat prakticky cokoliv.

Hlavně klid

Nezapomeňte, že i vaše dřeviny potřebují dobrou péči a občas i to hnojení. Pokud se však potýkáte s problémem rezavění tůjí, zkuste tento speciální postřik, o kterém jsme psali zde. A do zastříhávání se pusťte až ve chvíli, kdy budou opět pěkně obrostlé. A hlavně. Jestli se vám váš pokus o umělecké dílo hned napoprvé nepovede, nezoufejte. Stačí počkat pár týdnů a větve a listy znovu dorostou. Pak se můžete znovu pustit do tvarování. Přeci jen. Žádný učený z nebe nespadl.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou krásné i v zimě

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou...

Nejlepší lázeňská města v Evropě, kde můžete během zimy...

Budoucnost turistiky: Jak budeme cestovat v roce 2028? Trendy...

Nejkrásnější národní parky USA. Poznejte přírodou,...

Zimní Šumava: Užijete si sjezdovky, běžecké tratě a...

Už přemýšlíte, kam vyrazíte v létě? Na Maltě si užijete...

Zavřít reklamu