Vyrobte si vlastní solární sprchu za pár kaček

Ostatní 28. dubna 2018 | 12:10 — Šárka Vondráčková
Léto už pomalu ale jistě vystrkuje drápky. Co si tak pořídit na zahradu osvěžení v podobě solární sprchy? Ale neutrácejte zbytečně peníze za něco, co si snadno můžete vyrobit. Solární sprchu budete mít hotovou raz dva.
Další 3 fotografie v galerii
Není nic lepšího, než si po náročném dni dát sprchu / Shutterstock

Není nic lepšího, než si po úmorném dni na zahradě či chatě dát sprchu. A solární sprcha je ideální volbou. Můžete se kdykoliv osvěžit, můžete ji mít i u bazénu, navíc ohřev vody je zcela ekologický a hlavně zdarma. A pokud jste kutil a bavíte se výrobou všeho možného, bude pro vás konstrukce zahradní solární sprchy hračka. Jdeme na to.

Chce to sud

Základem takové sprchy je sud či jiná vhodná nádrž. Takže prolezte sklepy, půdu a třeba najdete i jeden starý. Může být plastový i plechový, ale hlavně černý (jinak jej musíte natřít). A jestli při tomto hledání narazíte třeba na starou plechovou konev, máme pro vás tip, jak si z ní vyrobit úžasné zahradní osvětlení.

Sud musí perfektně těsnit. Zjistíte to tak, že ho napustíte vodou a ta nesmí nikudy unikat. Ze sudu vylijte vodu a do spodní části udělejte otvor velikosti hadice. Sud pak umístěte na vyšší místo, kde dopadá nejvíce slunečního svitu. Ideální volbou bude například střecha altánu, nebo nějaká zídka.

Zapojte hadici a hotovo

Teď už stačí ho jen propojit s hadicí, kterou budete napouštět do sudu vodu. Jednu část upevněte do horní části sudu, která bude sloužit jako napouštěcí potrubí. Druhou hadici přimontujte na spodní část sudu tak, aby po napuštění sudu vodou vznikl samospád. Nezapomeňte otvor kolem dokola utěsnit. Před konec hadice umístěte ventil, páčku či kohoutek, kterým průtok budete regulovat. Voda v sudu se vám průběžně bude zahřívat a velkou výhodou je to, že nepotřebujete k provozu této sprchy žádný tlak vody, či elektrickou energii. Výjimku tvoří snad jen napouštění sudu.

Vylepšení

Solární sprchu můžete pochopitelně vylepšit, aby splňovala vaše požadavky. Dnes už se v hobby marketech prodávají různé vychytávky. Určitě oceníte sprchovou hlavici, nebo zástěnu, která vaše zahradní sprchování pozvedne na vyšší úroveň. Zahradní sprchu můžete napojit i na bojler, takže voda bude teplá i v případě, kdy slunce nesvítí. Pokud sprchu naopak propojíte s čerpadlem, bude se vám snadno napouštět.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Olympionici Šebrle a Svoboda hrají ve filmu s oscarovým hercem

Připravte si doma hřejivý ajurvédský Masala chai, v zimě se...

Víte, jak pečovat o plot? Poradíme vám, aby zůstal dlouho...

Zasaďte právě teď okrasné cibuloviny, na jaře sklidíte...

Tabulová barva na zeď: Kreativní hit, který si zamilují...

Udělejte ze starého truhlíku nový designový kousek. Máme...

Zrecyklujte staré věci a vyrobte si nádherné designové...