Kočky mléko k životu vůbec nepotřebují. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších mýtů o kočičím stravování

Mazlíčci 24. dubna 2018 | 11:25 — Šárka Vondráčková
Patří mléko či smetana do kočičího jídelníčku a mohou kočky dostávat psí granule? Pokud jste majiteli koček nebo si ji chystáte pořídit, měli byste odpovědi na tyto základní otázky znát. Kočičí stravování totiž provází řada mýtů.
Další 3 fotografie v galerii
Kočky potřebují správnou a vyváženou stravu / Shutterstock

Zatímco naše babičky obvykle krmily kočky zbytky z kuchyně, syrovým masem, mlékem s rozmočenou houskou, nebo jim dokonce sem tam přilepšily smetanou, po revoluci přišel obrovský boom s granulemi a masovými konzervami. Jak to tedy je v případě koček? Pojďte se nyní podívat na nejčastější mýty.

Kočky pijí mléko a smetanu

Určitě si vybavíte nejednu pohádku, v níž se kočky krmí mlékem nebo smetánkou. Pravda je, že se dřív mléko, smetana a mléčné výrobky kočkám podávaly celkem běžně. A postupně se kočka stala také tváří několika tvarohových pochoutek pro děti. Ale realita je taková, že kočka by kravské mléko a ani výrobky z něj dostávat vůbec neměla. Laktóza v něm obsažená je pro ně nestravitelná a může vyvolat průjem. Pokud kočce chcete občas přilepšit, raději kupte mléko, které je určené přímo kočkám, a nebo jí můžete dát trochu zakysaných výrobků. Jinak jí dávejte jenom vodu.

Lovení myší

Říká se, že sytá kočka nepotřebuje lovit myši. Ale je to přesně naopak. Pro kočku je lovení myší obrovskou zábavou, sytá se lovu věnuje s větší vervou než hladová.

Kočka může psí granule

Další mýtus, který se nezakládá na pravdě. Samozřejmě, že pokud si kočka občas vezme psí granuli, nestane se nic. Ale při dlouhodobějším užívání jim hrozí vážné zdravotní komplikace. Psí granule neobsahují totiž velmi důležitý taurin, který kočky potřebují pro zdravý zrak a srdce. Hrozby, že by kočka z psího krmení mohla oslepnout, tedy bohužel mýtem nejsou.

Granule a konzervy jsou nedostatečné

Občas se také objeví názor, že syrové maso je pro kočku lepší než granule a konzervy, které obsahují konzervační látky. Opět jde ale spíš o předsudek. Z kvalitního krmiva čičina dostane vše, co pro své zdraví potřebuje. Je sice pravda, že granule konzervační látky obsahují, ale v nejnižší možné míře, takže kočce neuškodí. A i když by se mohlo zdát, že syrové maso je pro kočku nejpřirozenější potravou, mějte na paměti, že právě to může být pro ni nebezpečené, vzhledem k přenosu různých nemocí, například salmonelózy.

Pokud byste kočce chtěli připravovat krmení sami, dobře zvažte, jestli tak dokážete kočce dát všechno, co potřebuje, protože stravu je nutné doplnit o další důležité živiny, které v běžné stravně nejsou. Tento trend zdravého stravování pro psy i kočky se jmenuje BARFování a psali jsme o něm zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou krásné i v zimě

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou...

Nejlepší lázeňská města v Evropě, kde můžete během zimy...

Budoucnost turistiky: Jak budeme cestovat v roce 2028? Trendy...

Nejkrásnější národní parky USA. Poznejte přírodou,...

Zimní Šumava: Užijete si sjezdovky, běžecké tratě a...

Už přemýšlíte, kam vyrazíte v létě? Na Maltě si užijete...

Zavřít reklamu