Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to může být i krásný dárek

Ostatní 22. dubna 2018 | 13:21 — Šárka Vondráčková
Chcete věnovat někomu netradiční přání? Můžete jej mít v podobě domácího papíru. Do něj můžete přidat květinové lístky, semínka, květinky či cokoliv, co vás napadne, a získáte krásnou dekoraci.
Další 4 fotografie v galerii
Z ručně vyrobeného papíru můžete udělat někomu třeba přání / Internet

Recyklace je nejekologičtější způsob, jak se zbavit starého papíru. Například z ruliček od toaletního papíru se dají udělat krásné obrazce. Více na toto téma jsme psali zde. Ruční výroba papíru patří také k jednomu ze způsobů recyklace. Přitom to není nic náročného a výsledek stojí vždy za to. Navíc vám s tím mohou pomoci děti, pro které to bude velká zábava. Každé dítko totiž miluje „patlat“ se v něčem blátivém.

Ze starého papíru nový

Základem je starý papír. Může jít například o kancelářské papíry, obálky, balicí papír, nepoužité ubrousky, pohlednice, nevyžádanou poštu a podobně. Naprosto nevhodný je voskový, fotografický a křídový, který je špatně rozmočitelný.

Dále potřebujete

  • rámeček (rozměry: 4×6 nebo 5×7)
  • síť proti hmyzu
  • přírodní barvivo, jako je čaj a podobně
  • přírodní vůně – esenciální oleje
  • papírové utěrky
  • listy, květiny a další ozdoby podle vlastní fantazie

Sponky pryč

Z papírů odstraňte nejprve vše, co by mohlo vadit, jako jsou svorky, spony a podobně. Zbytky papíru natrhejte na malé kousky. Ty dejte do velké misky s teplou vodou. Měkký papír (noviny a podobně) nechejte namočený asi patnáct minut, tvrdší i přes hodinu. Papír totiž musí dostatečně změknout. Jakmile je papír dostatečně rozmočený, dejte do mixéru hrst nebo dvě namočeného papíru a přidejte dva šálky vody a míchejte zhruba 15 až 30 vteřin. Pokud je směs příliš hrubá, přidejte trochu vody a znovu míchejte asi 10 – 15 vteřin.

Barvy, listy, vůně

Pokud chcete mít jinou barvu papíru, přidejte do rozmixované směsi několik kapek barviva nebo hrst bobulí. Místo vody můžete také používat čaj, kávu nebo sytě barevnou limonádu či šťávu. Pokud chcete, aby papír hezky voněl, přidejte pár kapek vonného oleje, kolínské vody nebo parfému, ale třeba i koření. Směs znovu dobře promíchejte.

Vyrobte formu

V tuto chvíli už budete potřebovat formu. Můžete si ji vytvořit jednoduše s pomocí rámečku a kusu plastové plachty, která se vejde do rámečku. Chcete-li, aby byl povrch papíru jemnější, vezměte plastovou síť proti hmyzu a uřízněte ji přesně podle potřeby. Tu položte na horní část plastového plátna v rámečku.

Pořádná patlanice pro děti

Teď přijde na řadu trochu špinavější práce, takže si připravte velkou pracovní plochu nebo jděte ven. Asi polovinu směsi nalijte na síto a rovnoměrně ji rozetřete po celém povrchu. Pokud chcete, okraje nezarovnávejte, aby papír vypadal trochu neobyčejně. Chcete-li ozvláštnit směs, přidejte části rostliny, listy s dlouhými vlákny, ozdobné trávy, slupky z cibule, slupky z ovoce, kukuřici a podobně.

Jakmile máte hotovo, zvedněte rámeček a trochu jej nakloňte, aby se vypustila voda. Vezměte rámeček a obsah překlopte na utěrku. Pak vezměte houbičku a s její pomocí od středu čistěte a odstraňujte přebytečnou vodu. Utěrku potom přemístěte na vzdušné místo, kde nechejte několik hodin sušit. Pak opatrně papír odstraňte z utěrky, pověste jej a nechejte sušit. Pokud se papír začne kroutit, dejte ho mezi knihy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čína vyslala sondu k nebezpečné odvrácené straně Měsíce. Bude provádět speciální výzkum

Připravte si na Štědrý večer netradiční omáčku,...

Moka konvička aneb dopřejte si šálek voňavých dálek i doma

Udělejte si ovocné Vánoce. Krásné dekorace jim dodají punc...

Špatně upoutaný vánoční stromek na střeše auta se stává...

Tipy pro výběr a starost o živý vánoční stromek, aby vám...

Na namrzlá okna aut platí i levné domácí prostředky

Zavřít reklamu