Utopili jste mobil? Víme, jak ho ještě zachránit. Použijte rýži

Ostatní 15. dubna 2018 | 11:15 — Šárka Vondráčková
Upadl vám váš mobil do vany, bazénu nebo třeba do toalety? Tak nezoufejte, ještě se dá zachránit, i když není stoprocentně voděodolný. Stačí dodržet pár jednoduchých kroků.
Další 3 fotografie v galerii
I když skončí mobil třeba v bazénu, dá se pořád ještě zachránit / Shutterstock

Takové nehody se stávají. A to i těm nejlepším. Telefon, který už dávno neslouží jen na pouhé volání, ale nahrazuje nám i fotoaparát, hodinky, přehrávač hudby a filmů, držíme obvykle pořád v ruce. Pak už stačí jen chvilka nepozornosti nebo třeba pořádná průtrž mračen a problém je na světě. Víte ale, jak v takovém případě postupovat? Pokud ne, máme pro vás návod. 

Rychlost na místě

V první řadě nepanikařte! Co nejrychleji telefon vytáhněte, vypněte a vyndejte baterii. Tady jde opravdu o vteřiny. Hrozí totiž, že dojde ke zkratu a zařízení dostane elektrický šok. Včasným vyjmutím baterie tomu zabráníte a většina elektrických obvodů zůstane neporušena. Nikdy se nepokoušejte telefon znovu zapnout.

Rozeberte všechny komponenty

Snažte se v co nejkratším čase rozebrat všechny komponenty. Vyjměte baterii, micro SD karty a SIM karty. Tím, že odstraníte tyto komponenty, umožníte odtoku vody a usnadníte tak sušení. Všechnu viditelnou vodu, která z telefonu vytéká, jemně vysušte kuchyňskou papírovou utěrkou. Právě papír saje vodu nejlépe. Při vysoušení telefon držte displejem nahoru. S přístrojem nijak netřeste a vodu nevyklepávejte. Mohli byste totiž napáchat více škody než užitku, protože by se tekutina mohla dostat dovnitř k elektronice.

Žádný fén

Mobilní telefon rozhodně nevysoušejte fénem, nedávejte ho do mikrovlnné či klasické trouby a ani jej nesušte na topení nebo na slunci. Nic z toho mobilu neprospívá. K vysoušení telefonu použijte ruční vysavač, který budete mít zapnutý na nejnižší výkon.

Použijte rýži

Telefon dejte do hlubší misky naplněné suchou nevařenou rýží tak, aby byl ze všech stran obsypaný. Rýže je skvělým absorbentem a dokáže z přístroje doslova vytáhnout zbytkovou vlhkost. Je však třeba nechat v ní přístroj alespoň osm hodin, klidně ale i celý den. Pokud je to možné, každou hodinu telefon opatrně otočte do jiné pozice. Čím déle bude mobilní telefon v rýži, tím lépe. Ideálně 24 – 48 hodin. Z rýže si také můžete připravit skvělý hřejivý polštářek. Návod na jeho výrobu jsme psali zde.

Silikagel, vločky či kočičí záchod

Skvěle vám poslouží také silikagel, který je absolutní špičkou ve vysušování vlhkosti. Pokud nevíte, co to je, tak to jsou ty malé pytlíčky, které najdete v krabici od bot nebo kabelek. Telefon do silikagelu vložte minimálně na 12 hodin. Pokud máte ale silikagelu málo, můžete jej smíchat s rýží. Údajně také dobře funguje, pokud telefon dáte do kočičích záchodových granulí, do kuskusu či ovesných vloček. 

Telefon zapněte

Poté, co jste dodrželi následující postup, je na čase zapnutí telefonu. Pokud mobil i tak do dvou či tří dnů nezprovozníte, je na čase, abyste si koupili nový. V případě, že „utopený“ telefon zprovozníte, neradujte se předčasně. Nikdy totiž nebudete mít jistotu, že bude bezproblémově fungovat. Voda totiž mohla napáchat škodu na displeji, senzoru, tlačítkách nebo mikrofonu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví: Pěšky, na kole i lodí poznáte nádhernou přírodu

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví:...

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Zavřít reklamu