Klíšťata už útočí! Chraňte své mazlíčky pomocí domácích repelentů

Mazlíčci 14. dubna 2018 | 11:04 — Šárka Vondráčková
Ještě jste nezačali chránit své čtyřnohé mazlíčky proti klíšťatům? Je nejvyšší čas. Tito nepříjemní paraziti už „vystrkují“ své drápky. Navíc u zvířat je riziko nákazy mnohem větší než u lidí. Používejte proto repelenty. Vyrobit si je můžete i doma.
Další 4 fotografie v galerii
Zvířata se mnohem více pohybují v trávě, proto i riziko přisátí klíštěte je vyšší / Shutterstock

Řada veterinářů se poměrně často setkává s chovateli, kteří považují ochranu domácích mazlíčků před klíšťaty za zbytečnou. Myslí si, že stačí klíště vytáhnout a je hotovo. Přitom riziko přenosu infekce na člověka je stejně velké. A u infikovaných psů se pak mnohem hůře rozpoznávají příznaky nemoci z klíšťat než u člověka. Léčba pak bývá dlouhá a drahá. Stačí však použít vhodný repelent. Ideální je tedy úplně zabránit tomu, aby se klíště přisálo. Můžete si jej koupit nebo i vyrobit sami.

Tablety nebo spreje? 

Přípravky, které se aplikují na povrch těla, tedy obojky, spreje a spot-ony neboli pipety, většinou zůstávají pouze v srsti, kožním mazu či kůži, do zbytku těla pronikají pouze minimálně, a tudíž představují menší zátěž pro organismus. U tablet jde účinná látka přes játra, než se dostane do kůže. Zátěž na organismus zvířete je tedy přeci jen vyšší.

Domácí repelenty

Pokud dáváte přednost přírodním repelentům, máme pro vás několik tipů, jak si je vyrobit. Používat je můžete nejenom na své domácí mazlíčky, ale také na sebe a své děti.

Rozmarýnový

Nejběžnějším domácím repelentem je rozmarýnový. Jeho výroba je velmi jednoduchá. Připravte si litr vody, kterou přivedete k varu. Do ní potom vhoďte 1 sáček rozmarýnu sušeného nebo 200 g čerstvého. Hrnec odstavte. Jakmile směs vychladne, přidejte lžíci vinného bílého octa. Repelent přelijte do lahvičky s rozprašovačem a uchovávejte v ledničce.  

Mandlový

Do láhve s rozprašovačem nalijeme trochu mandlového oleje, přidáme asi 20 kapek růžového olejíčku a také hrnek vody. Láhev uzavřeme a směs dobře protřepeme. Při aplikaci se vyhněte očím, nosu a ústům.

Citrusový

Účinný repelent si můžete připravit také z citrusů. Do vařící vody dejte několik oloupaných a nakrájených citrusových plodů. Je jedno, zda zvolíte citrony, grepy, pomeranče nebo limety. Vodu takto vařte asi ještě minutu, pak plamen stáhněte na minimum a vařte zhruba další hodinu. Citrusové plody potom z vody vyjměte a směs přelijte do láhve s rozprašovačem.

Peprmintový

Klíšťata kromě kyselé vůně nesnášejí i peprmint. A příprava takového repelentu je jedna z nejjednodušších. Stačí, když dáte do dvou hrnků vody asi 20 kapek peprmintového olejíčku, směs promícháte a máte hotovo. Tento osvěžující a voňavý repelent pak použijete na odhalené části těla.

Rada na závěr

Je potřeba si uvědomit, že přírodní repelenty nemají tak dlouhou výdrž jako chemické. Proto je dobré je aplikovat zhruba každou půlhodinu, aby byl výsledek skutečně účinný. A pokud bydlíte v rodinném domku, můžete výskyt klišťat eliminovat i na své zahradě. Tipy, jak na to, jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví: Pěšky, na kole i lodí poznáte nádhernou přírodu

Toulky v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví:...

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Zavřít reklamu