Dusí váš trávník mech? Nečekejte, až vám zadusí celou zahradu a zbavte se ho!

Zahrada 09. dubna 2018 | 12:55 — Šárka Vondráčková
Toužíte po pěkně zeleném trávníku, ale pokud jej napadne mech, je to spíše ke zlosti. Co s tím dělat? Začněte proti němu bojovat už teď zjara, než vám zlikviduje celý porost.
Další 3 fotografie v galerii
Mech se velice rád vrací / Shutterstock

Pravdou je, že mech v trávníku až tak neškodí, není-li ho přespříliš. Jestliže se ale začne po zahradě rozrůstat, pak se v konečném důsledku může postarat i o likvidaci zeleného porostu. A to je ten důvod, proč byste rozhodně měli začít přemýšlet o vhodném postupu, jakmile mech v trávníku zpozorujete. V zásadě platí, že mechy jsou znamením nedostatečné péče o trávník. Nestačí ho totiž jen pravidelně sekat, kropit a hnojit, ale je třeba odstranit příčiny toho, proč se mechům ve vaší zahradě daří.

Příliš krátký sestřih

Jednou z příčin, proč se mechu ve vašem trávníku líbí, je to, že jej sečete příliš nakrátko. Tím ho oslabujete, trávník pak nestačí dostatečně zhoustnout a na oslabená místa nastupují různé druhy mechů. Ideální sečení trávníků je výška od 3 do 5 cm. Díky této výšce si udržuje potřebnou vláhu a bude se také dobře zahušťovat. Pravidelně také trávník hnojte, protože pokud se daří mechu, je to i známka toho, že trávníku obvykle chybí výživa.

Miluje stín a vlhko

Mechu se na rozdíl od trávníku daří i tam, kde není dostatek světla, například pod stromy nebo u zdí. V tomto případě buď prořežte zeleň a nebo v těchto místech trávník nahraďte jiným porostem, např. břečťanem, barvínkem, hluchavkou. Mechy milují vlhko. Pokud se na trávníku drží povrchová voda, odveďte ji malým příkopem. Drží-li se voda pod povrchem, je dobré vybudovat drenážní systém.

Provzdušňování

Trávník je potřeba pravidelně provzdušňovat. Tento způsob ošetření by se měl pravidelně dělat na jaře vertikutátorem. Po provzdušnění se vyplatí zapravit do vrchní vrstvy půdy písek smíchaný s kompostovou zeminou. Vertikutátorem se navíc můžete mechu již částečně zbavit. Více o této technice jsme psali zde.

Chemické zbraně

Kromě provzdušňování se mechu můžete zbavit i chemickou cestou. Na trhu je k dostání cela řada speciálních přípravků, v níž je obsažen převážně síran železnatý. Železo je pro trávník stopovým prvkem, mechy ho však nesnášejí. Nicméně, pokud neodstraníte prvotní příčiny jeho šíření, bude se k vám mech stále znovu a znovu vracet.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody víno. Vydejte se s námi na ochutnávku

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás...

Zavřít reklamu