Postarejte se v zimě i o veverky. Tyto roztomilé akrobatky také potřebují vaši péči

Ostatní 16. února 2018 | 16:05 — Šárka Vondráčková
V zimě potřebují přikrmovat nejenom ptáci či lesní zvěř, ale také veverky. A ty žijí jak v lese, tak i ve městech. Veverky navíc v tuto dobu přivádějí na svět mláďata. Tak proč jim trochu nepřilepšit něčím dobrým nebo jim rovnou nevyrobit krmítko?
Další 3 fotografie v galerii
Během února přivádí veverky na svět i mladé, takže jídlo navíc uvítají / Shutterstock

Dříve bývaly veverky běžnou součástí lesů i městských parků a ty drzejší jste mohli krmit i z ruky. Jejich počty se však najednou výrazně snížily a od roku 2002 je veverka ze zákona chráněný živočich. Nikdo ji nesmí lovit či jí jinak ublížit, a dokonce ji nelze ani chovat doma. Překonat zimu a odchovat mláďata, která se navíc rodí hned v únoru, kdy je ještě často mráz, je pro ně těžké. Ale i vy jim můžete pomoci.

Vyrobte krmítko

Veverky potřebují trochu jiný typ krmítka než ptáčci. Jeho výroba není nijak složitá, a pokud jste zvládli výrobu ptačího krmítka, zvládnete bez problémů i to pro veverky. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že by mělo být uzavřené, aby jim všechnu potravu nevyzobali ptáci a aby nezvlhla ani se nezkazila dřív, než ji veverky objeví. Ideální krmítko má podobu uzavřené boudičky, která má otevírací šikmou stříšku, nejlépe z lehkého, tři až čtyři milimetry silného plexiskla nebo z překližky.

Nezapomeňte udělat dostatečný přesah stříšky, aby ji veverka mohla lehce hlavičkou otevřít. Čím větší je přesah stříšky, tím snadněji se dovnitř dostanou i mláďata. Pamatujte také na lehce pohyblivé panty, aby se dvířka lehce otevírala, a po odhopkání veverky se zase sama zavřela. Nebojte se, že by na způsob otevírání nepřišla, jsou to chytrá a vynalézavá zvířátka. Před krmítkem udělejte také delší prkennou plošinku, na kterou se můžou posadit a otevřít z ní stříšku. A pokud chcete poradit, jak rychle vyrobit ptačí krmítko, tak na toto téma jsme psali zde.

Kde krmítko umístit

Ideální umístění krmítka je na strom v lese nebo na zahradě. Připevněte jej dostatečně vysoko, aby se k němu nedostali například psi. Na druhou stranu by mělo být zase tak vysoko, aby šlo snadno doplňovat potravu, tedy asi 170 centimetrů od země. K instalaci stačí kladivo a hřebík nebo šroub a šroubovák. Kmen s krmítkem by měl sousedit s dalšími stromy, aby veverky mohly případně uniknout před predátory. Pokud budete umísťovat krmítko, dbejte na to, aby na něj nesvítilo slunce a potrava se teplem zbytečně nekazila.

Laskominy pro veverky

Veverky milují vlašské a lískové oříšky loupané, ne však solené nebo slazené. Veverce by způsobily zažívací potíže, hlavně průjem, které by nemusela přežít. Ořechy mohou být i ve skořápce, protože vydrží déle kvalitní. Tlamička veverky je jako louskáček a s ořechem ve skořápce si poradí za pár vteřin. Přidat můžete třeba i slunečnicová či dýňová semínka. Pokud budete krmítko denně kontrolovat, lze přidat i kousky jablek, hrušek, mrkve. Ty však musíte umístit tak, aby neplesnivěly a nemohly od nich navlhnout semínka. Nic nezkazíte, když jim čas od času nasypete třeba krmivo pro jiné hlodavce doplněné o vitaminové granulky.

Rada na závěr

Pokud na zemi najdete veverčí mládě, vězte, že jeho máma se pro něho nevrátí. Neprodleně proto zavolejte do některé ze záchranných stanic pro veverky, přijedou si pro ně a veverčátku pomůžou vrátit se do přírody. Nepokoušejte se ho sami odchovat doma, je to složité. Malá veverka sice vypadá roztomile, ale není to zrovna ideální domácí mazlíček.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně prodražit. Na co si dát pozor?

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně...

Navštivte nejkrásnější místa a zákoutí Krakova....

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní...

Nezapomenutelný zážitek: Objevte kouzlo liduprázdné zěmě,...

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo...

Prodlužte si léto. Krásné pláže, teplé moře i starověké...