Rakovina se nevyhýbá ani psům. Poznejte včas její příznaky

Mazlíčci 13. února 2018 | 14:33 — Šárka Vondráčková
Rakovinou mohou bohužel onemocnět i psi. U těchto čtyřnohých mazlíků je to však ještě o něco horší v tom, že svému majiteli nemohou říct, co je trápí. Mnohdy je tak rozpoznání příznaků této nemoci nejprve na nás samotných. Co tedy může ukazovat na rakovinu?
Další 3 fotografie v galerii
Že s pejskem není něco v pořádku, by měl v první řadě poznat jeho majitel / Shutterstock

Sledování zdravotního stavu a chování psího mazlíčka by mělo být samozřejmostí pro každého chovatele. Jen tak lze včas objevit případný zdravotní problém. Těch příznaků, které naznačují, že něco není v pořádku, je hned několik. A pokud se podchytí včas, dá se ještě mnohé zachránit.

Letargie

Někteří psi jsou líní z pouhé rozmazlenosti. Nicméně pokud jste měli doma vždy tvora, kterého bylo všude „plno“ a najednou se mu nechce prakticky nic nebo je ještě navíc letargický, mělo by to pro majitele být prvním varovným znamením. Důležité jsou tedy především změny chování.

Zápach z tlamy

Každému psovi jde cítit z tlamy. Ale pokud se jeho dech změní, je štiplavý a silný, což opět pozná jen jeho majitel, může jít o další varovný signál. Majitel by měl poznat rozdíl mezi špatným dechem a zkaženým dechem, který může být příznakem nádoru.

Hrudky a bulky

Alespoň jednou za měsíc byste měli svého psa prohlédnout, zda nemá na těle nějaké bulky. Nezapomeňte zejména na oblasti břicha, nohou a za ušima. Mnohdy se to dá poznat i při pouhém hlazení. Ne všechny z těchto kožních anomálií jsou zhoubné, ale bez veterináře to nezjistíte. Zpravidla pokud se dá s bouličkou pod kůží pohybovat, je tvořená tukem, pokud ne, nejspíš půjde o rakovinu. Pokud něco objevíte, neváhejte s návštěvou veterináře.

Nežere nebo jí, ale hubne

Pokud pes přestane žrát a tento stav přetrvává déle jak den, vždy to značí, že něco není v pořádku. Pokud ale žere a i tak ztrácí váhu, pak je zřejmě něco v nepořádku. I když se jeho zdravotní stav jinak zdá naprosto v pořádku, raději se o tom poraďte s veterinářem. Právě tento symptom psí rakoviny bývá kvůli své nenápadnosti často přehlížen.

Kašel a dušnost

Kašlem čas od času trpí každý pes, neustálé kašlání a sípání ovšem normální není. Pokud u svého psa pozorujete chronické problémy s kašlem, může jít o příznaky onemocnění srdce, plic nebo rakoviny. Nádor může metastázovat do plic a působit tak pejskovi respirační problémy.

Náladový a agresivní

Každý chovatel osobnost svého psa zná, a tak rychle pozná, zda je agresivnější a náladovější, než je u něj obvyklé. Pokud vrčí a cení zuby i na lidi, které dobře zná, a brání se fyzickému kontaktu, je pravděpodobné, že je nemocný a trpí bolestmi.

Nehojící se rány

Nějaká ta odřenina nebo ranka se čas od času objeví na každém pejskovi. Ale pokud jsou tyto odřeniny nápadné a navíc se špatně hojí, nemusí jít o rány způsobené úrazy, ale o vředy, které má na svědomí rakovina.

Průjem a zvracení

Příznakem psí rakoviny mohou být i časté nevolnosti a průjmy. Stejně jako lidem, tak i psům se jednou za čas stane, že jim něco nesedne a je jim špatně. Pokud se ale tyto nevolnosti opakují jednou či vícekrát do týdne, může být na vině vážné onemocnění. A pokud například zjistíte, že má pes v moči či ve stolici krev, že se najednou i počůrává, může jít o příznaky negativních fyzických změn. Zvracení může být také projeven například torze žaludku. O této nemoci, ale i dalších, včetně jejich příznaků, jsme psali zde

Barva dásní

U zdravého psa mají dásně intenzivní světle růžovou barvu. Alespoň jednou do měsíce tlamu vašeho mazlíčka prozkoumejte. Pokud jsou dásně tmavé či zašedlé, konzultujte to s veterinářem.

Záchvaty třesu

Tento symptom psí rakoviny se objevuje zejména u starších psů. Pokud už má váš mazlíček něco za sebou, pozorujte ho při odpočinku. Jestliže se chvílemi nedobrovolně třese, raději zajeďte k veterináři.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Oblečení, které odpuzuje nebezpečná klíšťata? Vědci vyvinuli speciální textilní vlákno

Plíseň na stěnách? Pomozte si solí nebo octem

Pes vs. eskalátor. Naučte svého mazlíčka jezdit na schodech

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to