Super dekorace pro váš byt z obyčejných špalků nebo pařezu

Dům 08. února 2018 | 13:22 — Šárka Vondráčková
Jestli hledáte nějakou originální dekoraci, která by vašemu interiéru dodala skutečný šmrnc, pak sáhněte po dřevu. A vůbec to neznamená, že musíte kvůli tomu jezdit do obchodů a kupovat tam drahá prkna a laťky. Naopak, použijte staré klády, špalky či pařezy, které se dají sehnat v lese nebo se vám třeba „povalují“ na zahradě.
Dalších 5 fotografií v galerii
Nemusíte kupovat dřevo, stačí se dívat kolem sebe / Shutterstock

Velmi populárním prvkem, se kterým designéři také rádi pracují, je dřevo. Jde o oblíbený materiál, protože v prostoru vytváří nejen hřejivé teplo či oživení, ale především se hodí do klasického i moderního konceptu pojetí bydlení. Co všechno se dá vykouzlit z takového zdánlivě nevyužitého odřezu? Podívejte se.

Držák na sklenice nebo vázy

Narazili jste na zajímavý kousek dřeva, který ale není moc velký? Tak si jej pověste na stěnu. A pokud do něj přibijete hřebíky, budete mít rázem držák na skleničky. Je ale potřeba myslet na to, jaký typ skla do něj budete dávat. Hřebíky dejte tak blízko k sobě, aby sklenice nepropadly nebo aby nebyly příliš blízko u sebe. Stejným způsobem si do tohoto stojanu můžete zavěsit i malou vázu. Nebo si z tohoto kousku dřeva udělejte věšák na klíče. V některých případech budete určitě potřebovat vrtačku. Pokud si ji potřebujete koupit, zvažujte pečlivě její výběr. A nebo si nechejte poradit. Rady, jak vybrat správnou, jsme psali zde.

Knihovna či svícny

Pokud máte k dispozici větší kmen, lepší je samozřejmě opracovaný, můžete si z něj udělat třeba vyšší stojany na svíčky. Kmen si jenom zkraťte na požadovanou délku, udělejte si do nich otvory a vsaďte do něj kovové stojany na svícny. Ty si budete muset přikoupit. Ale v obchodech s interiérovými doplňky je určitě seženete. A nebo se vydejte do starožitnictví. Jestli je vám líto kmen řezat, použijte jej třeba na výrobu polic pro vaše knihy. V tomto případě už ale budete potřebovat pomocnou ruku nějakého šikovného stolaře. Kmen vám vlastně poslouží jako základna, kterou připevníte ke stropu nebo podlaze. A stolař by vám k němu měl vyrobit police. 

Police na dekorace nebo stolek

Velmi efektivně se dají využít i hranoly. Z nich si rázem můžete „vyčarovat“ krásné police na drobné dekorace vašeho bytu. Využít se dá i větší hranol nebo dokonce pařez. Z něj může být základna vašeho nového televizního stolku. Použijte širší dřevěnou desku, kterou jednou stranou dáte na váš původní stolek a druhou stranu podložíte pařezem. Ten si samozřejmě zkraťte na potřebnou výšku. Vyrobit z pařezu si můžete i obyčejný stolek. Nohu bude tvořit právě pařez. Vymyslet musíte pak jedno. Horní desku. Ta může být třeba ze skla, aby pod ním byla hezky vidět struktura dřeva.

Rada na závěr

Samozřejmě, než začnete s dřevem pracovat, je dobré jej nejprve očistit a natřít bezbarvým lakem, aby se vám do nové police třeba nedal nenažraný červotoč. Další nápady, jak využít dřevo v interiéru, jsou už jenom na vás.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují nádhernou přírodu

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Šilinkův důl nabízí nenáročnou ferratovou cestu pro...

Zavřít reklamu