Strašák jménem psincový kašel: Jak ho poznat a jak mu předcházet?

Mazlíčci 01. prosince 2017 | 09:24 — Anna Novotná
Nevlídné počasí s sebou kromě mokrých ťápot při příchodu z procházky přináší také zvýšený výskyt virových infekce, vyskytujících se nejen u lidí.
Další 1 fotografie v galerii
Na podzim a v zimě trpí mnoho psů zánětem horních cest dýchacích / Shutterstock

Lidé a psi toho mají mnoho společného, bohužel se některé aspekty týkají také zdraví. Na podzim a v zimě přichází do veterinárních ordinací velké množství psů trpících zánětem horních cest dýchacích. Ve většině případů se jedná o tzv. infekční laryngotracheitidu či parainfluenzu, což je onemocnění lidově zvané psincový kašel neboli také kotcový kašel. Jelikož psincový kašel patří mezi kapénkové infekce, onemocnění šíří v místech hromadného výskytu a většinou se psi nakazí vzájemně na místech, kde je více pejsků.

Toto onemocnění bývá primárně způsobováno několika druhy virů, přičemž klinické příznaky výrazně zhoršuje následná bakteriální infekce. Jedná se o akutní onemocnění horních cest dýchacích, které se projevuje záchvatovitým kašlem.

Příznaky a projevy nemoci

Příznaky a projevy nemoci přicházejí přibližně 9. den po nákaze a při nekomplikovaném průběhu odezní do 14 dnů. Typickým příznakem psincového kašle je záchvatovitý suchý kašel. Dalšími projevu jsou dávení a vykašlávání hlenu, případně pěny. Pes se dáví, jako kdyby se snažil vykašlat vzpříčenou kost v krku. Po fyzické zátěži se kašlání a dávení může zhoršit. Celkový rozvoj a průběh nemoci záleží na kondici a stáří psa, štěňata a staří psi jsou na tom hůře.

Léčba

Dobrá zpráva je, že se dá vyléčit. Základem léčby je klid a eliminace veškerých podnětů, které vyvolávají záchvaty kašle. Měli bychom se vyvarovat škrcení vodítkem, zvýšené fyzické zátěži pejska atd. Krátkodobě lze podávat léky proti kašli a na vykašlávání hlenu. V těžších případech doprovázených horečkou veterinář může předepsat antibiotika.

Svého pejska můžete proti této nemoci také očkovat. Vakcíny se aplikují buď injekčně, nebo intranazálně. Pokud je to možné, je dobré se v těchto dnech vyhýbat místům, kde se vyskytuje mnoho psů najednou. Pro zvýšení obranyschopnosti organismu je v tomto období užitečné podávání multivitaminových přípravků určených pro psy. U venku chovaných psů je potřebné zabránit průniku průvanu do boudy.

Vašemu čtyřnohému kamarádovi nehrozí jen psincový kašel. Dejte pozor, na čtyři vážné nemoci, kterými jsou psi často ohroženi na životě. Rozeznat je můžete bedlivým pozorováním chování vašeho psa. Více se dozvíte v našem článku zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Oblečení, které odpuzuje nebezpečná klíšťata? Vědci vyvinuli speciální textilní vlákno

Plíseň na stěnách? Pomozte si solí nebo octem

Pes vs. eskalátor. Naučte svého mazlíčka jezdit na schodech

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to