Krásné a chutné: Vypěstujte si jedlé květy a čarujte v kuchyni

Zahrada 14. června 2017 | 10:10 — Anna Novotná
Krásné a chutné. Takové jsou kvítky mnoha bylin. Vypěstovat si je můžete i doma. Obvykle vyžadují hodně světla, ale jinak jsou nenáročné.
Další 4 fotografie v galerii
Jedlé květy krásně vypadají, voní i chutnají / Shutterstock

Květiny na talíři

I všední jídla můžete zpestřit nevšedním zdobením – jedlé květy jsou jednoduchým způsobem, jak udělat jídlo výjimečné. Mnohé květy navíc mají i velmi výraznou chuť. Nejde pak jen o potěšení oka, ale také chuti. 

Pěstování

Většina jedlých květin je krásná na pohled. Ozdobí proto zahradu i okno. Do užitkové zahrady květy navíc nalákají opylující hmyz a zkrášlí ji na většinu sezony pestrými barvami. Dají se pěstovat nejen na záhonech, ale také v závěsných koších, květináčích a truhlících. Jedlé okrasné a plané květiny potřebují obvykle hodně slunce.

Okrasné rostliny navíc vyžadují úrodnou půdu a je vhodné je během kvetení přihnojovat tekutým hnojivem. Plané rostliny naproti tomu přihnojované půdy nemají rády. Vysévat a sázet můžeme na jaře. Přes léto pak krásně pokvetou. Jedlé květy je nejlepší utrhnout až těsně před podáváním.

Jaké rostliny vybrat

Do kuchyně se hodí běžné i exotické bylinky. Pochutnat si můžete na hořkých pampeliškách, sedmikráskách nebo sladké levanduli. Z okrasných a planých jedlých květin jsou asi nejpopulárnější lichořeřišnice, violka, měsíček, večernice, sladké fialky a růže. Hodí se do salátů, na chlebíčky, na zmrzlinový pohár…. Fantazii se meze nekladou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci na Zemi objevili miliardy tun diamantů. K fantastickému objevu dopomohla anomálie v nasbíraných datech

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...