Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky jednoduchým fíglům zvládnete i velké množství

Zahrada 07. července 2020 | 10:03 — Anna Novotná
Sezona sladkých šťavnatých třešní se blíží ke konci. Pokud i vy řešíte otázku, jak toto chutné ovoce co nejjednodušeji vypeckovat, případně jak plody zbavit červů, máme pro vás jednoduché fígle. Když si je osvojíte, bude odpeckovávání doslova hračka.
Další 3 fotografie v galerii
Vypeckovat třešně lze i bez zbytečného nepořádku / JumpStory

Pokud jste někdy zpracovávali vlastní úrodu třešní nebo višní nebo vás třeba někdo pár kily obdaroval, víte, že zbavit je pecek není vážně snadné. Z třešní jsou vynikající džemy a marmelády, skvěle se hodí na bublaniny, jiní z nich zase připravují výborné šťávy či sirupy. Pokud se chystáte třešně zavařovat, můžete to letos zkusit i jinak než v obřím zavařovacím hrnci. 

Během jakékoliv úpravy třešní ale obvykle narazíte na jeden problém - jak obrovské množství natrhaných třešní odpeckovat a zbavit červů. Nemusíte si hned pořizovat nějaké drahé zařízení, třešně zvládnete snadno odpeckovat i sami doma, a to bez jakýchkoliv speciálních potřeb.

Jak třešně snadno odpeckovat

Způsobů, jak lze třešně jednoduše odpeckovat a přitom si v kuchyni nenadělat zbytečně nepořádek, existuje hned několik. My vám prozradíme dva z nich. A žádné drahé přístroje k tomu potřebovat nebudete.

1) Láhev a čínské hůlky

K prvnímu způsobu odpeckování vám bude stačit jedna prázdná láhev s užším hrdlem a jeden pár tradičních čínských hůlek na jídlo.

Třešeň zbavte stopky a položte ji na hrdlo láhvě tak, aby směřovala částí, kde dříve byla stopka, nahoru.

Pak vemte dřevěnou či bambusovou hůlku a propíchněte třešeň skrz naskrz. Pecka propadne do láhve a vám zůstane v prstech vypeckovaný plod.

2) Trychtýř a brčko

Na podobném principu je pak založen i druhý postup, jen budete potřebovat jiné pomůcky - trychtýř a brčko, připadně špejli.

Opět třešeň zbavte stopky a stejným způsobem jako u láhve ji vložte do trychtýře. Pod něj si nachystejte misku na pecky. Brčkem pak třešeň propíchněte a máte hotovo. Pokud je brčko příliš měkké, můžete ho zpevnit tak, že do něj dáte kus špejle.

Jak třešně jednoduše zbavit červů

Na třešních si pochutnávají nejen lidé, ale bohužel i červíci. Pokud se jich chcete snadno a rychle zbavit, vyzkoušejte tento postup. Patří mezi ty nejosvědčenější.

Do větší nádoby (podle množství třešní) nalijte vodu a buď ji osolte nebo do ní přilejte ocet. Obojí červům silně vadí. Výsledkem tohoto fíglu je, že pokud v plodech nějací červi jsou, zaručeně vyplavou ven. V lázni ponechejte ovoce přibližně dvě až tři hodiny.

Stačí pak jen vodu s červy vylít, třešně propláchnout a máte jistotu, že už v nich žádný cizopasník není. A nemusíte se bát - jakmile třešně propláchnete, vůbec nepoznáte, že se nějakou dobu máčely v osolené či octové vodě. Psali jsme také: Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi nejčastější úskalí pěstování patří správný řez.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jaderný výbuch provázejí velmi specifické jevy. Experti se vyjádřili k ničivé explozi v Bejrútu

Pokud míříte k vodě, měli byste znát fígle, jak šikovně...

Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se...

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zalévání stromů. Mnoho lidí se při této zdánlivě...

Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře...

Zavřít reklamu