Pokud chcete mít parádní úrodu salátových okurek, opatřete si pro jejich pěstování dřevěnou paletu

Zahrada 21. března 2020 | 08:40 — Helena Malá
Čerstvé salátové okurky vypěstované na vlastní zahrádce jsou k nezaplacení. Nejlepší úrodu získáte, když je budete pěstovat vertikálně. Postačí vám k tomu i obyčejná paleta. Díky ní můžete mít salátovky nejen na zahrádce, ale třeba i na balkoně v paneláku.
Další 4 fotografie v galerii
Vertikální způsob pěstování je pro salátové okurky ideální / Depositphotos

Okurka je popínavá liána, a když se může pnout, velmi jí to svědčí. Je pravdou, že vertiko systém v podobě sítí je poměrně časově náročnější a také nákladnější. Existuje ale jednoduché řešení. Vertikální zahrádku vám pomůže vytvořit i obyčejná dřevěná paleta. Vertikální pěstování okurek má proti běžnému způsobu mnoho výhod:

  • Rostliny budou v lepší zdravotní kondici. Porost je totiž lépe provětrávaný, listy rychleji osychají a snadnější je také chemická ochrana.
  • Plody se neválejí po zemi a nejsou tedy znečištěné od zeminy. Mají také lepší barvu.
  • Sklizeň plodů je snadnější a přehlednější.
  • Výnos je vysoký a ve výborné kvalitě.
  • Sklizňové období trvá delší čas.
  • Uspoříte místo na záhoně či ve skleníku.

Důležitá je dobrá opora

Vertiko systém spočívá ve vybudování dobré opěrné konstrukce pro rostliny a natažení sítí, po kterých se budou okurky pnout. Práci si ale můžete usnadnit právě paletou. Má to hned několik výhod. Jde o snadné řešení, které nezabere moc práce, navíc ušetříte místo na zahrádce a kdo chce, může si dát paletu i na balkon v paneláku a pěstovat si okurky tam. Poradíme, jak si konstrukci z palety vyrobit.

Pokud budete okurky pěstovat na zahradě, stačí paletu naklonit a podepřít dřevěnými hranoly, jak můžete vidět v naší fotogalerii pod článkem. Okurky pak normálně vysadíte do země a rostlina se bude po paletě přirozeně vinout.

Jestliže chcete systém upravit pro pěstování okurek na balkoně v paneláku, musíte pod paletu umístit vhodnou nádobu se zeminou, do které okurky vysadíte. Ostatní je stejné jako v předchozím případě.

Využijete nejen na okurky

Paletovou oporu můžete využít nejen k pěstování salátových okurek, ale třeba i rajčat nebo cuket, záleží to na vás.

Co se týká pěstování na balkoně, můžete v paletě pěstovat i další rostliny, například bylinky nebo jahody. Ve svislé paletové stěně se dobře povede také lichořeřišnici. V takovém případě stačí paletu dát ke zdi a do jednotlivých přihrádek schovat květináče či truhlíky nebo prostor rovnou vyplnit zeminou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Zavřít reklamu