Udržovat matraci v čistotě by měla být samozřejmost. Usnadněte si práci jednoduchými triky

Dům 25. ledna 2020 | 08:28 — Helena Malá
Pokud se nechcete každé ráno budit rozlámaní, musíte si pořídit kvalitní matraci. Jen to ale nestačí. O matraci se také musíte pravidelně starat a udržovat ji v čistotě. Jinak doslova hazardujete se svým zdravím.
Další 3 fotografie v galerii
Špinavá marace vašemu zdraví neprospívá / Depositphotos

Pokud si pořídíte matraci s oddělávacím potahem, můžete jej vyprat v pračce nebo odnést do nejbližší čistírny. Ale údržbu vyžaduje i samotná matrace. Kromě roztočů a plísní ji může znečistit i rozlitý nápoj, krev, pot a jiné tělesné tekutiny. Všechno se dá naštěstí zvládnout, pokud znáte pár užitečných triků.

Vysavač je základ

Prach, pyl, roztoče a jiné nečistoty se do matrace dostanou, ať děláte cokoli. S jejich odstraněním vám pomůže vysavač. Matraci nejdříve povysávejte z jedné strany. Odstranit pachy, které se v matraci nahromadily, můžete pomocí sody bikarbony. Posypejte sodou matraci a rozetřete houbičkou nebo jemně kartáčem, aby se dostala i dovnitř. Po 10 – 15 minutách matraci opět povysávejte. Soda bikarbona na sebe naváže vlhkost i mastnotu. Následně matraci otočte a proces zopakujte.

Zlikvidujte skvrny

Skvrny od potu, krve, moči, kávy nebo vína je potřebné odstranit co nejdříve, aby nestihly zaschnout a „zažrat“ se do látky. Vyčistit lze ale i starší skrvny, jde to ale o něco hůře než u čerstvých fleků. V obchodě seženete hned několik různých přípravků na čištění fleků, výborný čistič si však můžete připravit i sami doma. Se skvrnami od kávy nebo vína vám například pomůže citronová šťáva nebo octový roztok.

Na skvrny od moči zase zabírá směs sody, octa, čisticího prostředku, dezinfekce a vody. Na dvě polévkové lžíce použijte jednu polévkovou lžíci octa, čajovou lžičku běžného čisticího prostředku, jednu až dvě kapky dezinfekce a jednu čajovou lžičku vody. Smíchanou směs naneste na flek a vlhkým hadříkem šetrně skvrnu vyčistěte. Nakonec nasypte na skrvnu sodu bikarbonu, nechejte působit několik hodin a povysávejte. Zbavíte se tak nejen fleku, ale i zápachu. Návod na jiný účinný čistič vhodný na odolné skvrny na matracích najdete v našem článku zde.

Matraci otáčejte

Každou matraci byste měli pravidelně otáčet, aby se neproležela, podle odborníků je vhodné matraci otočit tak jednou za čtvrt roku. Důležité je i měnit povlečení a prát potah na matraci, abyste zabránili šíření alergenů a roztočů. Také je třeba matraci nechat vyvětrat, nejlépe každé ráno odložte polštáře a peřiny bokem a místnost pořádně vyvětrejte. I tímto způsobem totiž eliminujete vznik plísní. Pomůže i to, pokud je pod postelí volný prostor, aby mohl proudit vzduch.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili nový způsob, jak vytvořit plutonium. Využijí ho jako zdroj energie pro mise do hlubokého vesmíru

Chyby, kvůli kterým jsou ručníky po vyprání tvrdé, na omak...

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Zavřít reklamu