Malý živočich, který je tím nejlepším pomocníkem pro zahrádkáře. Nevyhánějte ho ze své zahrady

Zahrada 26. června 2017 | 13:20 — Anna Novotná
Víte, že mezi nejlepší pomocníky zahrádkáře patří žížaly? Žížaly jsou velmi užitečné, takže není správné je při obdělávání půdy ničit a vyhazovat. Tito živočichové se živí pouze zahnívajícími látkami a nedokážou pozřít zdravé části rostlin.
Hýčkejte si žížaly na zahradě a čekají vás velké pěstitelské úspěchy! / Shutterstock

Při hledání potravy si žížalu dělají v půdě bezpočet chodbiček a tím kypří půdu. V půdě podporují mikrobionální činnost. Hodně žížal je vždy známkou kvalitní humózní půdy!

Čím více žížal tedy budete ve své zahradě mít, tím větší pěstitelské úspěchy vás čekají. Tato přímá úměra platí na každé zahradě. Žížaly půdu provzdušňují, hnojí, díky nim lépe přijímá vláhu.

Žížaly svým neustálým cestováním půdu provzdušňují. Chodbičkami ji provrtávají až do hloubky dvou metrů a umožňují tak přístup vzduchu i vody do spodních vrstev půdy. Často necestují s prázdnou, ale pod povrch půdy zatahují listy i zbytky trávy, aby je tam v klidu strávily. Uklízejí tak a půdu obohacují.

Pokud tedy na záhonky rozhodíte tenkou vrstvu posečené trávy, žížaly se na ni vrhnou a záhon pěkně nakypří.

Abyste žížaly podpořili, stačí jim neškodit, tedy především nepoužívat chemické pesticidy. A pokud naše půda není příliš jílovitá, využívat metody zahradničení bez rytí. Když na záhony naklademe na podzim vrstvu kompostu a listí, žížaly půdu provzdušní za nás, a to mnohem ohleduplněji a dokonaleji, nežli to umí rýč. Nesmíme ji však sešlapávat.

Žížaly jsou skvělé také v zahradním kompostu. Pokud kompost prochází horkou fází, kdy teplota stoupá nad 60°C, musí se žížaly stáhnout, ale jakmile hmota trochu zchladne, nastěhují se zpět. A drobné žížaly hnojní, které se pohybují spíše ve vrchní vrstvě jsou hojným osazenstvem kompostů a dobře snášejí i vyšší teploty. Tráví i množí se rychleji, nežli půdní žížaly obecné, a rychle zpracovávají zbytky.

Mezi nejkvalitnější hnojiva patří žížalí trus. Neplýtvejte proto chemií, hýčkejte si žížaly na zahradě i v kompostu, půdu budou obohacovat lépe než nejdražší průmyslová hnojiva.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Australané zvolili svérázný způsob, jak ochránit návštěvníky pláží před krvelačnými žraloky

Nakupujte zdravěji: Chytrá aplikace umí sledovat éčka za...

Vánoční úklid trochu jinak: Vydezinfikujte perfektně svůj...

Jak správně pečovat o semišové boty v zimě, aby přežily...

Padající sníh ze střechy může způsobit vážná zranění....

Máte doma loudila? Odnaučit psa žebrat o jídlo není až tak...

Vyrobte si vlastní purpuru a vytvořte doma tu nejkrásnější...