Chcete mít bohatou úrodu rajčat? Pověste je "hlavou" dolů

Zahrada 25. května 2018 | 13:21 — Šárka Vondráčková
Rádi si pěstujete rajčata na balkoně, ale letos už na něm není místo? Pak je zavěste, ale vzhůru nohama! Je to prosté a jednoduché.
Další 3 fotografie v galerii
Metodu obráceného pěstování můžete využíti i na balkoně / Pinterest

Možná, že se vám to zdá skutečně „postavené na hlavu“, ale způsob pěstování kořeny vzhůru opravdu funguje. Rostliny jsou totiž velmi přizpůsobivé, a nakonec mohou prosperovat i v této nezvyklé pozici. Řada lidí už proto přistoupila k metodě obráceného pěstování květin, a tato metoda funguje zvláště u zeleniny. Substrát se totiž ve vaku rychle prohřeje, což náramně svědčí rajčatům i paprikám, navíc veškerá vláha jde prakticky z kořenů hned do stonků a listů.

Jde to i obráceně

Návod na obrácený způsob pěstování je velmi jednoduchý. Především si potřebujete sehnat velký závěsný květináč. Ten si můžete zajímavě přizdobit.

Dále potřebujete

  • vrtačku
  • zahradnickou tkaninu
  • sazenice
  • substrát

Postup

S pomocí vrtačky udělejte do středu květináče otvor tak velký, aby jím mohla prorůstat sazenice. Měl by mít ideálně v průměru pět centimetrů. Kolem dokola ještě udělejte několik malých děr, aby měla kudy odtékat přebytečná voda. Aby z květináče nevypadávala přebytečná hlína, vezměte si na pomoc zahradnickou tkaninu, která tomu zabrání, ale zároveň propustí vlhkost. Vystřihněte si z ní kolečko o průměru dna květináče. Doprostřed udělejte otvor ve tvaru „X“ , kudy bude prorůstat keřík. Tkaninu vložte na dno květináče, prostrčte otvorem sazenici a květináč naplňte zeminou s troškou hnojiva. Hotovou zahrádku zavěste na slunečné místo a nezapomeňte na pravidelnou zálivku.

Výhody obráceného pěstování

Pěstování vzhůru nohama má řadu výhod. Odpadá vám neustále zbavování rostliny plevele, okopávání, nemusíte se ani obávat škůdců, ani hniloby, protože se rostliny nedotýkají země. Navíc můžete dříve očekávat bohatou úrodu. Na balkoně si můžete pěstovat i jahody, a to pomocí vertikálního záhonu, který vám ušetří spoustu místa. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hlas slavného kosmologa Hawkinga bude vyslán vesmírem k horizontu události nedaleké černé díry

Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla

Ze starých žaluzií nové? Je to hračka

Máte doma staré židle na vyhození? Vyrobte si z nich krásnou...

Využijte zbytky zeleniny a vypěstujte si z nich třeba novou...

Nadopujte své domácí květiny a pokvetou vám jedna báseň....

Vypěstujte si doma svou vlastní cibuli. Stačí vám k tomu PET...