Chraňte své balkonové kytky před škůdci domácími postřiky. Poradíme vám ty nejlepší

Zahrada 10. května 2018 | 11:07 — Šárka Vondráčková
Balkonovky jsou krásné, ale bohužel vaši píli může velice rychle zničit padlí nebo jiní škůdci. Poradíme vám, jak si vyrobit doma pár postřiků, které vaše květiny spolehlivě ochrání.  
Další 3 fotografie v galerii
Proti škůdcům i chorobám lze bojovat třeba postřikem z kopřivy / Pinterest

V omezených podmínkách balkonů či teras nejčastěji pěstujeme květiny, bylinky, zeleninu i další rostliny. A rozhodně nikoho nepotěší, když místo zářivých květů, které pěstujeme na oknech a balkonech, najdeme neduživé, zdeformované rostliny s lepkavými lístky nebo obalené hmyzem. Ale ještě není vše ztraceno, pokud včas a správně zasáhneme, škůdců se zbavíme a květiny budou zase nádherné. A nemusíme na ně kupovat ani chemické prostředky, můžeme si snadno vyrobit domácí preparáty.

Na padlí zkuste mléko

Jednou z nejrozšířenějších chorob je padlí, která vytváří povlak na listech, dále jsou to rzi či plísně. Proti nim existuje rychlá pomoc. V první řadě odstraňte všechny napadené listy. Nebo si zkuste vyrobit domácí postřik z mléka a vody v poměru 1:9 a postříkejte jím listy. Takto ředěné mléko zabíjí výtrusy a tím zamezí rozmnožování choroby. Na padlí také můžete zkusit namíchat roztok z vody, trošky kypřícího prášku a jedlého oleje, kterým opět rostlinu postříkáte. Údajně to funguje i na mšice.

Na mšice s levandulí

Mšice také spolehlivě odradí „pachy“ v podobě jiných aromatických rostlinek, které možná vám budou vonět, ale jinému hmyzu už ne. Mezi květiny v truhlíku si zasaďte například levanduli. Ta většině lidem krásně voní, ale zvláště mšice odpuzuje. Navíc levanduli můžete použít doma, například pro výrobu šumivých bombiček do koupele, o kterých jsme psali zde. Lilík mochyňovitý je zase dobrou ochranou proti molicím a aksamitníky nebo-li afrikány jsou dobré proti háďátkům kořenovým a dalším hmyzím škůdcům.

Molice zlikvidují vosičky 

Molice skleníková patří k nejagresivnějším škůdcům. Jsou to bíle zbarvení motýlci, velcí pouhých dva až čtyři milimetry. A pokud vám napadne rostlinu, velmi obtížně se jí zbavuje. Navíc ne každý postřik zabírá. Proti molicím nasaďte biologickou zbraň. Kupte si vosičky Encarsia. Jsou to malí predátoři, kteří do larev molic kladou svá vajíčka, a tak je zabíjí.

Domácí postřiky

V boji se škůdci vám mohou pomoci postřiky. Než ale sáhnete po těch biologických, zkuste pár přírodních. Jsou totiž pro rostliny přirozenější. Doma si je vyrobíte velmi snadno.

Kopřivový

Základem je postřik z kopřivy, který pomáhá proti mšicím. Natrhejte si asi 40 kopřiv (nejlépe mladých), zalijte 4 litry vody a nechte louhovat 24 hodin. Sceďte a postřik aplikujte na rostliny i několikrát denně.

Česnekový

Proti houbám, pavoučkům i třásněnkám pomůže postřik z česneku. Budete potřebovat 3 stroužky česneku a vodu. Stroužky rozdrťte, dejte do 2 litrů vody a vařte asi 5 minut. Nechte vychladnout, přeceďte a aplikujte. K odpuzení hmyzu použijte výluh z levandule. Stačí vám hrst listů a 1 litr vody. Nechte louhovat asi 12 hodin a poté aplikujte.

Pelyňkový

Čajovou lžičku pelyňku převaříme v litru vody, necháme vychladnout a neředěným odvarem kropíme žravý a savý hmyz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu