Vytáhněte do boje proti krtkům. Tyto odpuzovače prý zaručeně fungují

Zahrada 06. května 2018 | 09:30 — Šárka Vondráčková
Krtek se na zahradě nenosí. Jenomže co dělat, když vám na vašem pěstěném trávníku nebo opečovávaných záhonů stále rostou krtince? Zkuste tyto odpuzovače.
Další 3 fotografie v galerii
Je to sice nevítaný host, ale zákonem chráněný / Shutterstock

Zabít krtka nebo mu nějak ublížit nesmíte. Na to je zákon. Toto zvířátko je chráněné a jako takové ho můžete pouze nutit za použití přiměřených prostředků k odchodu z vašeho území. Než začnete utrácet hromady peněz za různé plašiče a odpuzovače, zkuste tyto tipy a nápady.

Bude to boj

Bohužel, boj s krtkem není záležitost na víkend. A to je fakt. Na druhou stranu, přítomnost krtka v zahradě je ukazatelem, že je půda ve vaší zahradě v pořádku. A právě půda, kterou váš podnájemník vyryje na povrch, je pěkně nakypřená a není nic lepšího na záhony i do květináčů. Ale na druhou stranu mít kopečky hlíny po celé zahradě také nejsou zrovna příjemné. Zkuste ale tento pachový odpuzovač.

Potřebujete

  • 1/2 hrníčku ricínového oleje
  • 1/2 lžíce saponátu
  • 4 litry teplé vody

Postup

Všechny složky smíchejte, doplňte teplou vodou a aplikujte do míst, kde jsou stopy po krtkovi. Krtci mají velice dobře vyvinutý čich a ucítí i malé množství zápachu, proto není třeba vlévat na krtince veškerou tekutinu. Krtci všeobecně nemají rádi silné vůně a spolehlivě je prý odradí například vata napuštěná vodou po holení, také odvar z cibule, ocet nebo citronová či pomerančová kůra.

Zvuky prázdné láhve

Zkuste krtka ještě více popudit tím, že mu vyrobíte improvizovaný plašič. Například z obyčejné skleněné láhve bez dna, kterou vsunete do nory, a otvor ponecháme vyčnívat. Vítr na něj bude „hrát“, což je krtkům nepříjemné a odstěhují se. Někdy postačí PET láhve a z nich vyrobené větrníky. Ty zase při točení vytvářejí vibrace, které krtci nesnášejí.

Rostlinné odpuzovače

Jsou i rostliny, o kterých se tvrdí, že krtky ze zahrady vypuzují. Jednou z nich je i pryšec skočcový. Také afrikány, řebčíky a česnek prý krtkům nevoní. Také nekastrované kočky a svižnější psi si dokáží s krtkem poradit. Není to sice způsob nejšetrnější, ale přirozené to je. Dalším nepříjemným návštěvníkem zahrad jsou slimáci. Proti nim funguje epsomská sůl. Více o jejím použití v zahradě jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Alec Baldwin se pochlubili fotkou svého novorozeného syna. V šedesáti se stal pětinásobným otcem!

Tento plevel už víckrát nevyhodíte. Bršlice neboli kozí...

Vosy k vám letos nezavítají, když na ně použijete pár...

Pěstujte si hrášek po celou sezonu. Poradíme vám, jak na to

Lekníny nepatří jenom na zámek. Můžete je mít třeba i na...

Úžasné využití laku na nehty v domácnosti. Díky němu...

Hledáte startovací zvíře pro vaše děti? Pořiďte jim...