Vybíráte vánoční strom? Víme, jak se při jeho koupi nespálit a co dělat, aby vám vydržel co nejdéle

Ostatní 09. prosince 2019 | 17:51 — Anna Novotná
Je to tady. Začal prodej vánočních stromků. Poradíme vám, jak se při jeho koupi nespálit a co dělat, aby vám vydržel co nejdéle.
Dalších 5 fotografií v galerii
Není nad nádhernou vůni živého vánočního stromku / Depositphotos

Co si budeme nalhávat. Není nad nádhernou vůni jehličí a kůry, kterou vydává živý vánoční stromek. Něco takového rozhodně nelze očekávat od umělých. I když i ty mají své výhody. Nicméně ten, kdo upřednostňuje živý jehličnan, už dost možná pokukuje po stáncích před obchody a hobby markety, které je začaly prodávat. Jenomže jak poznáte, že vám stromek za pár dní neuschne a nepokazí Vánoce?

Smrk, jedle, borovice?

Někteří v tom mají jasno, jiní to možná střídají nebo čakají na to, který jim padne do oka. Každopádně dřív, než se vydáte na nákup, ujasněte si, ve kterém místě bude váš vánoční strom stát a podle toho také volte velikost stromu. Dobrý prodejce by měl mít jasně stanovenou cenu podle druhu a výšky stromku, stejně tak by měl znát i původ stromků. Pokud je všechno v pořádku, začněte vybírat.

Je čerstvý? 

Bohužel, počítejte s tím, že ne všechny stromky jsou řezané opravdu těsně před prodejem. Některé leží i několik týdnů ve skladech. Takže se může stát, že koupíte stromeček, který vám sotva vydrží do Silvestra. Proto se při výběru stromku zaměřte na určité detaily, které vám napoví, jestli je stromek čerstvý.

Pokud jste si vybrali vhodného adepta, postavte jej volně na zem a dobře si jej prohlédněte. Kromě symetričnosti větví a rovného kmene se zaměřte na jehličí. To mělo být světle zelené, čerstvé a voňavé. Pokud po něm přejedete rukou, nemělo by opadávat. Můžete jej podrobit také testu. Stačí s ním lehce bouchout o zem. Pokud z něj bude padat jehličí, je jasné, že vám dlouho nevydrží.

Do chládku s ním

Jakmile si stromek přivezete domů, dejte jej do chladu, ideálně do sklepa nebo třeba na terasu či zahradu, ale ne na takovou, která je otočena na jih. Kmen stromku ponořte do vody a tu pravidelně dolévejte. Před tím si ještě odřízněte konec kmínku. Stromek by kvůli smole, kterou zalil řez, nemohl dobře sát vodu. Neuškodí ani, když celý stromek pokropíte vodou, protože vláhu odebírá i jehličí. Už instalovaný stromek můžete občerstvit pomocí rozprašovače s vodou.

Nezapomínejte na vodu 

Ve chvíli, kdy se rozhodnete stromeček nazdobit, umístěte jej co nejdále od topení. Pořiďte si na něj stojan se zásobníkem na vodu. Je však nutné, aby voda dosahovala až ke kůře, protože stromky sají pletivem pod kůrou a denně je schopen vypít i půl litru vody. Když ji budete pravidelně dolévat, budete mít jistotu, že vám skutečně dlouho vydrží čerstvý a neopadá vám. Stromek hlavně do stojanu dobře upevněte a pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, je potřeba jej ještě zabezpečit. Více tipů jak na to, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu