Báječný fígl na uvolnění nepovolitelných šroubů

Ostatní 22. července 2017 | 07:45 — Anna Novotná
Elektrický šroubovák dotáhne závity do samého konce. Staré šrouby mohou být zarezlé a tím pádem se jim nechce otáčet v závitech. Někdy se nám podaří strhnout závit, jindy ožvýkat hlavičku šroubu tak, že v ní šroubovák jen smutně prokluzuje. Co s tím, když ten zatracený šroub prostě potřebujete dostat ven?
V mnoha případech půjde o povolení šroubu utaženého kontramatkou / Pixabay.com

Mluvíme samozřejmě o šroubech, tedy o tom, co spojuje dvě kovové části, nikoliv o vrutech do dřeva. Problém zrezivění vzniká nejčastěji na spoji dvou železných věcí, ale například u vyšroubování šroubu z hliníku je zase třeba dbát mnohem větší opatrnosti, protože hliník měkký.

První pomoc poskytne penetrační olej, ten bychom měli mít v domácí dílně po ruce vždycky. Prodává se ve spreji, vydrží tak vám dlouho a pracuje se s ním snadno. Pokud tedy se šroubem nelze pohnout, přestříkněte jeho hlavičku důkladně tímto olejem, pokud možno tak, aby pronikl i pod hlavičku a nestekl vám všechen pryč. Menčí věci, jak například zámky, je možné v penetraci doslova vykoupat, tedy ponořit je do penetračního oleje, tentokrát samozřejmě nikoli do sprejového. Nechte působit 30 minut, pak zkuste šroubem pootočit. Nespěchejte, napoprvé se vám to nejspíš podaří sotva o osminu závitu, i to je ale úspěch. Teď už se nástřik penetrací totiž podaří skutečně dostat pod hlavičku šroubu k prvnímu závitu. Takže znovu použijte pentrační olej, znovu vydržte půl hodiny a pokračujte. Někdy to opravdu vyžaduje velkou trpělivost.

Velké příliš utažené šrouby můžeme zkusit povolit pomocí šroubováku a kleští, kterými vytvoříme páku – s ní je nápor na závit větší. Vždy vyberte šroubovák, který přesně pasuje na hlavičku šroubu, v tomto případě raději delší. Nasaďte ho na šroub pěkně kolmo a klepněte do něj kladivem – to pomůže uvolnit závity. Pak na něj silou zatlačte, vezměte na pomoc do druhé ruky kleště, jimi uchopte šroubovák a točte jimi jako pákou. Pozor, nezaberte moc, první by se mohl ohnout šroubovák, nikoliv povolit šroub.U malých šroubků to právě z tohoto důvodu nejde - malý slabý šroubovák se snadno ohne.

Na pomoc při povolování zarezlých matic můžete vzít imbus se sklopnou pákovou rukojetí. Čím delší páka, tím silnější záběr. Je lepší povolovat takto kontramatku než se snažit otáčet šroubem. Ten ale bude potřeba pevně držet – na nejvíc vzdorující spoje se tak budou hodit čtyři ruce.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Trestně stíhaní Řepka s Kristelovou možná vymysleli plán, jak odmítnout jeden proti druhému vypovídat

Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu do auta. Nebude vás to...

Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane...

Vyrobte dětem krasohled z papírové ruličky

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...

Nechejte rozkvést skořápky vajec a kochejte se nádhernou...