Nevyhazujte sáčky se silika gelem. Budete překvapeni, jaký je to pomocník v domácnosti

Ostatní 16. dubna 2018 | 14:12 — Šárka Vondráčková
Ty malinké sáčky, které najdete u nových bot, v kabelkách, elektronice, zná asi každý. A pravděpodobně každý s nimi udělá jedno. Vyhodí je do koše. Přitom je to velká chyba. Silika gel je totiž obrovský pomocník v domácnosti. Představíme vám pár tipů.
Další 4 fotografie v galerii
Od této chvíle už sáčky s gelem nebudete vyhazovat / Internet

Silika gel má obrovské absorpční schopnosti. Tyto drobné krystalky vyráběné z křemičitanu sodného dokáží vysát vlhkost ze svého okolí. Látek pohlcujících vlhkost je samozřejmě více druhů, ale silika gel patří mezi nejkvalitnější. Jeho hlavní předností je vysoká kapacita, objemová stálost, možnost regenerace a minimální prašnost. Perličky v sáčku totiž dokáží absorbovat 20 až 40 procent jejich vlastní váhy. A hlavně je netoxický. Tak proč jeho sílu nevyužít i doma?

Prodlouží ostrost žiletek

Průhledné krystalky silika gelu dokáží takřka okamžitě vysát vlhkost z použité žiletky. Díky tomu se na jejím povrchu nevytváří tak rychle rez, vydrží déle ostrá a připravená k opětovnému bezpečnému zásahu. Holítko po použití uložte do dobře uzavíratelného vzduchotěsného igelitového sáčku nebo plastové krabičky a přihoďte k němu pytlík silika gelu. Bude to fungovat několikrát, ale pak budete muset pytlíček s krystalky vyměnit.

Odstraní zápach

Také vám nelibě voní sportovní či jiné boty nebo taška, kterou nosíte na sport? Zápach, který vytvářejí bakterie, dokáže skvěle odstranit právě silika gelem. Podobně to funguje i u bot, které jsou nelibě cítit rozkládajícím se potem. Bakterie totiž potřebují pro svůj další vývin vlhkost. Právě té se zbavíte pomocí těchto malých pytlíčků.

Nevlhnoucí potraviny

Silika gel, jak bylo výše zmíněno, je zcela netoxický. Proto se nemusíte bát jej použít i u potravin. Klidně vhoďte sáček do rýže, soli, luštěnin, koření nebo psích granulí. Díky tomu vám tyto suroviny už nebude napadat vlhkost a nebudou také plesnivět. Stejně tak gel můžete použíti i do sáčků se semínky, které vám zbydou z jarního sázení.

Stříbro jako nové

Všechny stříbrné šperky mají tendenci po reakci s chemickými látkami ve vzduchu matnět. Zabránit tomu můžete poměrně lehce. Vezměte všechny své prstýnky, náušnice, náramky či řetízky a uzavřete je do igelitového sáčku. Dovnitř k nim vhoďte sáček s gelem a vězte, že budou stále vypadat jako nové. Tento trik můžete použít i na cestách. Silika gel můžete hodit do kufru, aby vám v něm nezvlhly oděvy, stejně tak do kosmetické taštičky, kde vám mohou navlhnout šminky od zubního kartáčku.

Vysuší plavky

Znáte to všichni. Byli jste si zaplavat a do tašky hodíte navlhlé plavky. A někdy je dokonce musíte zabalit přímo do kufru těsně před odjezdem z dovolené. Vše je pak od nich nepříjemně navlhlé. Silika gel vám tento mokrý kus oblečení dokáže vysušit i v zavazadle. Zabalte je do sáčku ze silnějšího igelitu a přihoďte k nim několik pytlíčků. A až budete uskladňovat své sezónní oblečení, nezapomeňte opět na silika gel. Díky tomu vám vaše módní kousky nenavlhnou a nebudou cítit „zatuchlinou“.

Zabrání rosení

Silika gel pomáhá zabránit zamlžování oken nebo skel v autě. Dejte několik sáčků gelu mezi okna nebo skla, či na přední palubní desku a máte vystaráno. Stejně tak můžete pytlíky dát do pouzdra k fotoaparátu, nenavlhne a nebude se vám mlžit optika.

Vůně do auta či do šanty

Pomocí silika gelu si také můžete vyrobit vlastní vůni do auta nebo třeba do šatny. Krystalky silika gelu přesypte do menšího sáčku a nakapejte dovnitř trochu vonného oleje. Potom už jenom sáček zavěste a máte hotovo. Máme pro vás i další tipy, jak si vyrobit osvěžovač vzduchu do auta, o kterých jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zemřela herecká legenda Gabriela Vránová. Nezabila ji rakovina, ale selhaly ledivny

Libuje si váš pejsek v kočičích exkrementech? Víme, co mu...

Zbyla vám krabice od bot? Budete se divit, co se z ní dá...

Chcete bohatou úrodu paprik? Nezapomeňte jim udělat plot

Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla

Ze starých žaluzií nové? Je to hračka

Máte doma staré židle na vyhození? Vyrobte si z nich krásnou...