Vypěstujte si doma svou mandarinku nebo citron. Není to až tak těžké

Ostatní 10. března 2018 | 09:02 — Šárka Vondráčková
Není nad vlastnoručně vypěstovaný citron nebo mandarinku. Ta chuť je prostě nezaměnitelná, navíc jsou tyto plody bez chemikálií. Pěstování citrusů přitom není vůbec těžké a zvládnou to i úplní začátečníci.
Další 3 fotografie v galerii
I doma se můžete těšit z vlastnoručně vypěstovaných plodů / Shutterstock

Citrusy pěstované v nádobách jsou okouzlující. V létě propůjčí balkónu, terase i zahradě středomořskou pohodu, v zimě zkrášlí zimní zahradu, halu, ložnici. Jsou stálezelené a krásné po celý rok, nejvíce pak v době květu a obsypané plody. 

Ze semínek ne

Jestli jste úplnými začátečníky, zvolte raději pro pěstování citrus, do bytu se hodí odrůda Meyeri či Lunario, nejméně náročná na světlo je odrůda Pavlovský. Určitě jej ale nepěstuje ze semínek. Je to hodně náročné na péči i čas. Sežeňte si raději rostlinku, která je z roubovaných nebo řízkovaných rostlin, které už plodily. Pokud byste si vypěstovali rostlinu ze semínka, dočkali byste se květu a plodů po 15 až 20 letech.

V létě venku

Jakmile si tedy donesete již naroubovanou rostlinu v květináči, musíte jí vybrat vhodné stanoviště. Citrusy nesnáší průvan! Rostlinám, které chceme po celý rok pěstovat doma, bychom měli již od počátku vybrat takové stanoviště, kde zůstanou po celou dobu. Přizpůsobí se totiž podmínkám na daném místě a jakékoliv další přemístění rostliny na jiné místo, kde by byly odlišné podmínky, jim může vyvolat šok.

Někdy se rostlina dokáže přizpůsobit, ale ne vždy se to povede. V teplých měsících můžete rostliny z bytu vynést ven. V zimě je velkým problémem nedostatek světla, proto se doporučuje citrusy přisvětlovat chladným světlem umístěným do vzdálenosti 30 cm od rostliny. V tomto období může několik listů citrusů i opadat, na jaře pak následně vyraší listy nové.

Pravidelné hnojení a zálivka

V létě citrusy hnojíme intenzivně, jednou týdně, v zimě jen jednou za měsíc. Vhodné je speciální hnojivo pro citrusy, které neobsahuje vápník a má příznivé složení. Podobně je to i se zálivkou. Tedy v létě často, v chladném období stačí držet bal jen vlhký.

Kvetení a plody

Až do doby, než budou tvořící se plůdky veliké asi centimetr, musíme držet teplotu na úrovni 16 °C. Při vyšších teplotách se z květů plody nevyvíjejí, malé opadávají. Když se nám poprvé povede dovést rostlinu k plodům, máte skoro vyhráno. Plody dlouho zrají, na druhou stranu vám rostlinky budou dlouho zdobit váš interiér nebo balkon.

Stejně tak vám nádherně okrášlí domov i datlovník. Ten se dá vypěstovat z pecky. Více na toto téma jsme psali zde. Citrusy kvetou vícekrát za rok, a proto se setkáváme s tím, že na dobře rostoucím a hnojeném stromečku máme současně květy, malé plůdky, zelené i zrající plody.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu