Zapáchající obuvi se zbavíte pomocí tohoto jednoduchého triku

Ostatní 12. ledna 2018 | 11:36 — Šárka Vondráčková
Kdo to někdy zažil, tak ví, že je to velice nepříjemná záležitost. Celý den trčíte v práci obutí a pak přijdete na návštěvu a trnete, jestli se vůbec můžete zout, aniž by se pak po celé místnosti šířil ten kyselý zápach z vašich bot. Tomuto nechtěnému trapasu lze ale předejít.
Další 4 fotografie v galerii
Kvůli zápachu z bot se můžete dostat do trapné situace / Shutterstock

V průběhu dne jsou naše nohy schopné vyprodukovat až 0,5 litru potu. Pokud tekutina nemá kam odejít, stává se ideálním prostředím pro tvorbu bakterií. A právě ty způsobují nepříjemný odér. Tady je několik tipů, jak mu předejít.

Prodyšné boty

Jestli máte neprodyšné boty z nekvalitního materiálu, tak máte zaděláno právě na tyto problémy. Proto se několikrát za den přezujte, a pokud se oteplí, zvolte boty s otevřenou špičkou. Když už se vám stane, že se noha zapotí, nechejte svou obuv pořádně vyschnout. Ideálně z nich vytáhněte i vložku. Pokud vám to materiál dovolí, čas od času boty vyperte.

A ještě jedna důležitá rada, kterou určitě přivítají všechny dámy. Boty by se měly střídat a nepoužívat jen jeden pár. Pokud chodíte jen v jedněch teniskách, není se co divit, že časem začnou zapáchat.

Kvalitní ponožky

Můžete mít superkvalitní boty, ale pokud do nich nenosíte dobré ponožky, zápachu se nevyhnete. Proto si vybírejte vždy jen bavlněné ponožky se savou vrstvou a speciálním antibakteriálním ošetřením. I u punčoch a silonových ponožek dbejte na kvalitu a ohlídejte si antibakteriální úpravu. To v praxi znamená, že by měly vlákna obsahovat koloidní stříbro nebo nanočástice stříbra.

Plíseň na nohou

Za nepříjemným zápachem občas stojí i plíseň nohou. Jak ji poznat? Pokožka vás svědí, pálí, je zarudlá, olupuje se a občas se objevují puchýřky. Jestli máte takové problémy, raději navštivte kožního lékaře či podologa, který vám poradí vhodné přípravky. Určitě však dbejte na hygienu. Nic nezkazíte, když si je občas naložíte do horkého lavóru se solí a promažete krémem s antibakteriálními účinky.

Spreje do bot

Samozřejmě, že nejrychlejším způsobem, jak se zbavit zápachu z bot, je použít spreje do bot. Ten však postačí jenom na lehké zápachy nebo jako prevence. Pokud se však z vaší obuvi line silný odér,  který se objevuje například při extrémních situacích, jako je běh nebo při nošení zimní obuvi, vystříkejte je sprejem proti zápachu, a to hned poté, co je sundáte z nohy. Velmi účinné jsou také  protizápachové vložky do bot nebo granule. Jejich složkou je aktivní uhlí, které zápach pohltí. Obuv ale ve vnitřku nejprve očistěte vodou, případně s trochou octa.

Babské rady

A když už jsme načali ten ocet, od věci není vyzkoušet ani takzvané babské rady. Jedna z nich je vysypat boty jedlou soodou nebo solí a nechat přes noc působit. Další radou je vystříkat pomocí rozprašovače obuv vodkou a nechat do rána vyschnout. Jednou ze zajímavostí je využití kočičího steliva. Jeho hlavní vlastností je pohlcovat nepříjemný zápach, který produkují kočičí výkaly. Stelivem vyplňte ponožky a vložte na noc do boty.

Naše babičky zase nejraději používaly listy libečku. Vložily jich hrst do bot a nechaly dva dny fungovat. Podobně by měl zabrat i roztok vody, citronové šťávy a octa, kterým se opět boty vystříkají. Ocet je rovněž výborným pomocníkem i na odstranění zápachu z cigaretového kouře. Více o tomto tématu se dočtete zde. Co se ale týče těchto babských rad, vždy dbejte na materiál, z kterého jsou boty vyrobené. Jinak by se také mohlo stát, že si je zničíte. Což byste určitě nechtěli.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu