Nezbavujte se všech listů a skořápek z ořešáku. Dokáží léčit a pomohou vám s celou řadou neduhů

Ostatní 06. listopadu 2017 | 15:29 — Anna Novotná
Využití listů ořešáku je mnohostranné, jak vnitřně, tak na léčení vnějších neduhů. Lze je totiž využít k přípravě léčivých odvarů. Zkuste si doma připravit medicínu, se kterou lépe zvládnete například kašel, anginu, kožní problémy nebo průjem.
Další 3 fotografie v galerii
Skořápky, slupky i listy ořechů většina lidí vyhazuje, což je škoda / Shutterstock

Léčivé účinky látek obsažených v ořešáku královském znali už naši předkové. Jeho ořechy jsou zdravou potravou, listy a kůra lékem s tradicí v lidovém léčitelství ale i v současné farmakologii.

Naši předkové používali odvar z listů na ošetření špatně se hojících poranění kůže a k jejich dezinfekci. Antibakteriální účinky zabraňují zánětu postiženého místa na kůži a tím urychlují hojení. Dalším známým využitím odvaru z listů je koupel proti pocení nohou a kožním plísním a pleťová voda pro léčbu akné. Odvar je vhodný i pro pravidelné oplachování vlasové pokožky jako prevence padání vlasů, zmírňuje projevy lupenky a pomáhá léčit některé druhy ekzémů. Pro aplikaci na kůži si můžete jednoduše vyrobit i mast z listů, lépe však z mladých pupenů ořešáku královského.

Vnitřně se listy ořešáku běžně aplikují formou čaje (zejména odvar) nebo výluhem v alkoholu. Účinky jsou podobné jako u nezralých plodů, čaj se také doporučuje jako podpůrný prostředek při léčbě nachlazení a proti průjmovým onemocněním a katarům zažívacího traktu. Jako kloktadlo je odvar účinný i při zánětech v krku a pro udržení zdravých dásní. Ořešákové listy si můžete na zimní období usušit a pak je používat dle potřeby.

I v domácích podmínkách si můžete řadu léčivých preparátů sami vyrobit. Zkuste se inspirovat některým z následujících receptů. Zbylé listí můžete kompostovat. Jak rozklad ořešákového listí urychlit, se dozvíte v našem článku zde.

Mast z pupenů ořešáku královského

Na výrobu masti budete potřebovat 500 g vepřového sádla, hrst pupenů ořešáku královského (můžete přidat hrst květů měsíčku pro zesílení účinku).

Sádlo rozehřejte na mírném ohni, přidejte pupeny ořešáku a pozvolna 30 minut vařte, přelijte přes sítko a uskladněte v uzavíratelné nádobě nejlépe v lednici.

Skořápkový odvar na kašel

Na výrobu chutné ořechové medicíny na suchý i vlhký kašel si nasbírejte 12 skořápek z vlašských ořechů a připravte si 0,5 litru vody.

Ořechy rozlouskněte a skořápky omyjte. Podle toho, jak rychle odvar potřebujete, si můžete zvolit pomalou nebo rychlou metodu.

1. Pomalá metoda: skořápky namočte do vody a nechte 12 hodin louhovat. Poté vodu i se skořápkami přiveďte k varu a povařte asi 5 minut. Sceďte a můžete popíjet.
2. Rychlá metoda: skořápky rovnou povařte 10 až 15 minut ve vodě a sceďte. Odvar pijte vlažný několikrát denně. Účinkuje většinou do druhého dne.

Výluh z listů

Na omývání i vnitřní užití budete potřebovat jednu vrchovatou lžičku nasekaných listů a hrnek vody. Na koupel je pak potřeba asi 10 dkg listí na vanu.

Listy spařte horkou vodou a nechte 15 minut louhovat nebo krátce povařte. Sceďte a používejte jako čaj, obklad na postižená místa, pleťovou vodu či vlasovou kúru.

Ořešákový olej na kožní neduhy (ekzémy, lupénku)

Připravte si 3 lžíce listí z ořešáku a 3 dl panenského olivového oleje.

Listy zalijte olejem a vše nechte 14 dní macerovat. Nesmíte zapomenout denně protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přeceďte, nalijte do skleněné lahve a uschovejte v lednici. Olejem promazávejte postižená místa.

TIP: Nejlepší je odvar z čerstvých listů, ten je extrémně silný na vnitřní užití. Listy je proto ideální sbírat v červnu nebo v červenci, ale můžete i na podzim když padají. Odvar bude jen o něco slabší. Na vnitřní užití jsou také skvělé kapky, které se dají koupit v lékárně a slouží k detoxikaci těla a odstranění parazitů z těla.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu