Právě teď je poslední čas na sběr léčivých šípků. Poradíme, jak plody plné vitamínů zpracovat

Ostatní 01. listopadu 2017 | 13:27 — Anna Novotná
Šípky bychom měli sbírat v době, kdy jsou dokonale zralé, ale ještě nepřešly prvními mrazíky a nebo nezačaly měknout. Právě teď je poslední čas pro jejich sběr.
Dalších 5 fotografií v galerii
Nepropásněte! Je poslední čas na sběr šípků / Shutterstock

Růže šípková roste v divokém prostředí, nejčastěji podél silnic a lesních cest tak, aby se keře vzájemně chránily. Její plody jsou nejdostupnější zdroj vitaminu C. Doma poslouží v kuchyni, dodají výživu pleti a můžete z nich vytvářet i krásné dekorace.

Šípky obsahují velké množství vitamínů a působí preventivně proti infekcím a nachlazení, což se v podzimním období skvěle hodí. Další zajímavé informace o šípcích, kdy a jak šípky sbírat a jak je sušit, se dočtete v našem článku zde.

Použití šípků

Existuje mnoho způsobů, jak nasbírané šípky zpracovat. Pokud máte čerstvé plody, připravte si lahodný šípkový sirup, marmeládu nebo olej pro dokonalou pleť. Pokud již máte nasušeno, určitě si připravte šípkový čaj plný vitamínů. Zde je několik tipů na využití těchto úžasných plodů.

Lahodný šípkový sirup

Pro výrobu šípkového sirupu potřebujeme:

  • 1 díl šípků
  • 2 díly vody
  • 1,5 dílu třtinového cukru
  • citronová šťáva dle chuti

Příprava sirupu:

Plody šípku omyjeme a rozdrtíme je v mixéru. Zalijeme je vodou a necháme odstát do druhého dne.
Druhý den vše v hrnci zahřejeme na mírném ohni, nevaříme, abychom nezničili vitamíny. Poté tekutinu přecedíme přes plátýnko a vmícháme cukr a citronovou šťávu.
Sirup přelijeme do čistých lahví a skladujeme jej v chladu. Používáme ho ke slazení mírně vychladlého čaje nebo k ochucení vody.

Šípkový olej pro dokonalou pleť i vlasy

Pro výrobu šípkového oleje potřebujeme:

  • zralé ale tvrdé plody šípku
  • kvalitní rostlinný nejlépe za studena lisovaný olej
  • uzavíratelnou sklenici

Příprava oleje:

Zralé plody šípku omyjeme, osušíme, vložíme je do uzavíratelné sklenice zhruba do 1/3 a zalijeme kvalitním, nejlépe za studena lisovaným olejem (např. olivovým, mandlovým, slunečnicovým).
Sklenici necháme stát na slunečném místě a každý den ji protřepeme. Asi po měsíci olej přecedíme.

Šípkový olej se používá na řadu problémů. Můžeme ho používat samostatně.

Péče o pleť - Pár kapek oleje aplikujeme na odlíčenou a vyčištěnou pleť nebo klidně na pokožku celého těla. Olej můžeme také přidat do domácí kosmetiky, např. pleťových krémů či balzámu na rty.

Šípkový olej obsahuje velké množství vitamínů (zejména vitamíny A a C), minerálů a antioxidantů. Je vhodný pro zralou a suchou pleť, hydratuje, pomáhá předcházet vzniku vrásek a strií, redukuje již vzniklé vrásky, má regenerační účinky, je skvělý na hojení jizev po operaci i po akné nebo na popáleniny. Využijete jej také na lámavé nehty, akné a na některé druhy ekzémů, má protizánětlivé účinky. Šípkový olej působí proti stárnutí, jelikož odstraňuje jemné linky a vrásky a zesvětluje hnědé skvrny.

Péče o vlasy - Šípkový olej je skvělým pomocníkem i při řadě problémů s pokožkou hlavy a vzhledem vlasů. Pokud toužíte po zářivých vlasech, vyzkoušejte aplikovat pár kapek oleje do vlasů a promasírovat. Poté vlasy umyjte. Olejová maska si snadno poradí nejen s unavenými vlasy bez lesku, ale také s lupy. Šípkový olej používejte vždy 100% čistý, abyste zajistili maximální účinnost.

Šípkový likér nabitý vitamíny

Pro výrobu šípkového likéru potřebujeme:

  • 200 g šípků
  • 100 g třtinového cukru
  • 0,5 l alkoholu
  • 0,4 l převařené vody

Příprava likéru:

Zralé ale tvrdé šípky rozdrtíme v mixéru a nasypeme je do uzavíratelné sklenice, kde je smícháme se třtinovým cukrem a vše zalijeme alkoholem, např. vodkou či slivovicí.
Směs necháme přibližně měsíc vylouhovat při pokojové teplotě, pravidelně obsah protřepáváme.
Poté tekutinu přecedíme přes plátýnko či kávový filtr. Je důležité zbavit se i těch nejjemnějších chloupků. Tekutinu zředíme převařenou vychladlou vodou. Likér přelijeme do čistých lahví a užíváme pravidelně malou skleničku jako lék. Šípkový likér je doslova nabitý vitamíny, pomáhá při chřipce a nachlazení a podporuje imunitu.

Kančí se šípkovou omáčkou

Pro přípravu potřebujeme:

  • 600 g kančí plece nebo kýty
  • 100 g slaniny
  • 2 mrkve
  • 1 petržel
  • ½ celeru
  • 1 cibuli
  • 200 ml červeného vína (nejlépe suchého)
  • 150 ml šípkového čaje
  • celý pepř, nové koření, bobkový list, jalovec, tymián, šípkový džem
  • olej, máslo, sůl

Příprava:

Nakrájejte si zeleninu.
Maso prošpikujte, osolte a na kousku slaniny a oleji opečte v pekáči.
Vyjměte ho a na výpeku opečte nakrájenou zeleninu a koření.
Vložte maso zpátky, podlijte ho červeným vínem a čajem a přimíchejte šípkový džem. Přiklopte víkem a ve středně vyhřáté troubě pečte doměkka. Nezapomeňte občas podlévat.
Po upečení odložte maso do tepla a dokončete šťávu tak, že k výpeku přidejte další lžíci džemu, podle chuti přidejte koření a nakonec omáčku rozmixujte.

A co vy? Sbíráte šípky? Právě teď máte skvělou příležitost zajít si na zdravotní procházku, úžasné plody plné vitamínů si nasbírat a využít jejich sílu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu