Vyberte ty správné hrnce

Ostatní 23. srpna 2017 | 08:26 — Simona Hrušková
Když se řekne hrnec, nevybaví se nám už jenom rendlík na mléko či velký hrnec na knedlek nedělnímu obědu. Existuje tolik speciálních hrnců s tak mimořádnými funkcemi, které žádný jiný hrnec nemá.
Kvalitní nádobí je základem pro chutné vaření. / Shutterstock

Aby pro vás bylo vaření a příprava pokrmů skutečným zážitkem, je třeba mít doma kvalitní nádobí. To musí být nejen krásné a praktické, ale zároveň musí být určeno pro zvolený varný zdroj. Sledováním varných symbolů a piktogramů můžete dnes vařit o něco úsporněji, zdravěji a pohodlněji a hlavně si vybrat to správné nádobí pro varný zdroj, který máte doma.

Symboly jako doporučení

Když půjdete kupovat nádobí, zaměřte se na značky, které určují vhodnost nádobí pro použití na konkrétních varných zdrojích. Podle české i evropské technické normy ČSN EN 14916 existují grafické značky označující, pro který konkrétní varný zdroj je nádobí určeno. Tyto technické normy v České republice vydává Český normalizační institut, norma však není uvedena v žádném zákoně nebo vyhlášce. Je pouze doporučením pro výrobce, nikoliv jejich legislativní povinností. Norma specifikuje grafické značky umístěné na varném nádobí nebo jeho obalu. Zákazník je tak informován o zdrojích tepla, pro které byly výrobky navrženy. 

Keramika, litina a smalt

Na chatách a chalupách máme často staré keramické nádobí. Nepřipaluje se a dobře se udržuje. Bez adaptéru není vhodné pro indukční varné desky. Pak jsou tu litinové hrnce, které se rovnoměrně zahřívají a dobře vedou a drží teplo. Jsou těžké, ale díky kovovým úchytům je možné dát je také do trouby, proto jsou velmi oblíbené. Hodí se pro všechny typy spotřebičů. Smaltové nádobí, patří k evergreenům. Je vhodné na všechny typy spotřebičů. Smalt je křehký a při prudkém ochlazení nebo nárazu může praskat a oprýskávat.

Hliník, teflon, sklokeramika, nerez a spol.

Hliníkové nádobí jako takové se nedoporučuje používat ze zdravotních důvodů. Protože ale materiál rovnoměrně rozvádí teplo, používá se s různými vnitřními povrchy, které brání styku potravin s hliníkem, například je to teflon, keramika, moderní kamenné vrstvy a podobně.
Sklokeramické nádobí je určeno hlavně na varné desky ze sklokeramiky či na elektrické plotýnky. Dobře vede teplo, snadno se udržuje, stejně jako varné sklo. Jeho nevýhodou je, že se poměrně lehce připaluje a sklo se z vnějšku zabarví. Na plynový sporák jej používejte pouze s litinovou deskou na rozptýlení plamene.
Teflonové nádobí má také určitá omezení, nesmí se v něm používat kovové náčiní, aby se nepoškodil jeho povrch. Také mu příliš nesvědčí plameny plynové plotýnky ani velký žár. Zapomenout nemůžeme ani na titanové hrnce, které patří ke kvalitním materiálům a na hrnce z nerezu, které jsou rovněž vhodné pro všechny typy sporáků. Pokud nemají magnetické dno, na indukci je použijeme s adaptérem.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Zavřít reklamu