8 věcí, které dokážete s obyčejnou slupkou od banánu. Budete překvapeni, jak ji můžete využít

Ostatní 05. května 2017 | 09:08 — Anna Novotná
Slupka od banánu končí neomylně bez využití v koši. V lepším případě na kompostu. Víte o tom, že existuje celá řada způsobů, jak ji ještě využít? Banánová slupka umí totiž řadu věcí, o nichž jste neměli ani tušení!
Banánová slupka nemusí hned skončit v koši, protože s ní doma můžete dokázat neuvěřitelné věci / Shutterstock

1. Hodí se na leštění bot

Přetřete je banánovou slupkou a pak měkkým hadříkem a budou se lesknout jak vyčištěné profesionálem.

2. Bělidlo na zuby

Vnitřní stranou banánové slupky můžete vyčistit nejen boty, ale také zuby. Minerální látky, které ve slupce jsou pomáhají vybělit sklovinu zubů.

3. Odhání mšice

Mšice nenávidí vůni banánů. Pokud se jich chcete zbavit třeba na svých růžích, dříve než se odhodláte k chemickému útoku, zkuste kolem růži lehce pod povrch zakopat banánové slupky. Slupky jsou navíc bohaté na vápník a hořčík a další stopové prvky, které květinám svědčí. Takže svým růžím prospějete hned dvakrát.

4. Vyživí i rajčata

Dříve než své sazenice rajčat zasadíte na záhonek, obalte kořeny ve slupce od banánu. Rostlinkám dodáte spoustu výživy a celé léto porostou jako z vody.

5. Zbaví vás vyrážky i svědění

Potřete místo štípnutí či bodnutí od hmyzu banánovou slupkou. Bolest, pálení a svědění je pryč. Rovněž pomáhá v boji s akné.

6. Zbaví prachu pokojové rostliny

Vnitřní bílou částí banánové slupky očistěte listy pokojových rostliny, získají svěží barvu. Navíc na listy působí jako přírodní hnojivo.

7. Zbaví vás bradavic

Banánová slupka pomáhá i na bradavice. Pokud budete pravidelně, na místo postižené bradavicemi, přikládat banánovou slupku z vnitřní strany, o 1-2 týdny tam prostě nebudou. Případně noste kousek slupky zalepenou na postiženém místě, dokud bradavice neodpadne.

8. Konzumujte ji

Zní to možná divně, ale banánovou slupku je zdravé i konzumovat. Stačí ji deset minut povařit rozmixovat a pak pít naředěné vodou, nebo ji zpracovat v odšťavňovači. Extrakt z banánové slupky totiž zmírňuje deprese, protože je bohatá na serotonin, který chemicky vyrovnává pocit dobré nálady. Je také dobrá pro zrak, protože obsahuje antioxidant lutein, který chrání buňky očí před následky ultrafialového záření, hlavní příčinou šedého zákalu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ze Spojených států přišla smutná zpráva: Zemřel Miloš Forman

Děti milují sliz. Tak proč jim ho jednoduše nevyrobit i doma?...

Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to...

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...

Udělejte si jednoduchým způsobem malý domácí gril. Z...

Vyrobte si netradiční závěsné květináče. Poslouží i...

Zrecyklujte starou dětskou postýlku a vyrobte dětem třeba...