O náplni záchůdku si rozhodne kočka sama. Jaké kočičičí stelivo je však nejvhodnější?

Mazlíčci 14. března 2017 | 05:55 — Anna Novotná
Naše domácí micinky jsou velmi citlivá a vybíravá zvířátka. O mnoha věcech rozhodnou za nás, protože když s něčím nebudou spokojené, prostě to budou ignorovat, ať už je to jídlo nebo hračka. O volbě podestýlky v kočičím záchůdku to platí neméně.
Další 2 fotografie v galerii
Naše domácí kočičky jsou velmi citlivá a vybíravá zvířátka / Shutterstock

Přesto se podívejme, z čeho se dá vybrat, ať máme pocit, že pořád ještě v domácnosti vládneme my.

Kočičí stelivo můžeme mít běžné kamínkové, hrudkovací nebo silikonové. Někdo používá i piuliny, ty se ale kočkám lepí na packy a roznášejí je po bytě. Navíc se jim většinou opravdu vůbec nelíbí.

Lepší je to s nejlevnějšími kamínkovými podestýlkami. Jsou ale většinou jílovité a ty méně kvalitní hodně práší. Navíc když se dá kočka do úklidu, létají kamínky od záchůdku na všechny strany.

Asi proto dává hodně chovatelů přednost hrudkujícímu stelivu, ať už bentonitovému nebo granulovanému z rostlinných vláken. To druhé je výhodné zejména pro majitele zahrad nebo ty, kdo mají před domem hnědou popelnici na biologický odpad. Rostlinné stelivo se totiž dá jak kompostovat, tak vysypat do této popelnice. Hrudky, které se vytvoří, když se setkají s vlhkostí, je ovšem nutné kočkám denně vyhazovat, jinak ztvrdnou na kámen a ze záchůdku je budete obtížně dolovat. Bentonitové stelivo navíc nesmí do WC ani na kompost – je třeba ho vyhazovat do netříděného odpadu.

Komfortní, ovšem také dražší, je silikátové stelivo. Jeho bílé kamínky absorbují veškerou vlhkost a také pachy, takže kočce náplň v záchůdku dlouho vydrží a nic není cítit. Trošku legrační je, že výrobci nabízejí silikátové stelivo parfemované. Najdete v něm modré nebo růžové kamínky, které by měly zaručovat levandulovou nebo květinovou vůni. Opravdu, když pytel otevřete, chvilku to zavoní. Jenže jak by to mohlo vonět déle, když silitát všechny pachy a vůně pohlcuje?

Nevýhodou silikátového steliva může být to, že kamínky jsou poměrně ostré a když je kočka vyhrabe na podlahu, nejsou moc vidět, protože jsou průhledné. Když na ně stoupnete bosou nohou, není to nic moc. Přesto výhody převyšují, mimo i jiné i to, že použité stelivo můžete bez obav spláchnout do záchoda lidského, nepoškozujete tím životní prostředí.

Tak a teď už je vše jen a jen na vašem chlupatém miláčkovi. Jaké stelivo se bude nejvíc zamlouvat jemu? Nechte mu jich pro jistotu vyzkoušet víc.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Trestně stíhaní Řepka s Kristelovou možná vymysleli plán, jak odmítnout jeden proti druhému vypovídat

Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu do auta. Nebude vás to...

Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane...

Vyrobte dětem krasohled z papírové ruličky

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...

Nechejte rozkvést skořápky vajec a kochejte se nádhernou...