Žere váš pes trávu a zvrací?

Mazlíčci 09. října 2017 | 17:57 — Anna Novotná
Přestože je pes od přírody masožravec není žádnou výjimkou videt psa, který jí trávu. Chcete vědět proč pes jí trávu? A je to vůbec normální?
Pes žere trávu – chybí mu stavební látky v těle, je to přirozené, přemýšlejte i o změně stravy. / Shutterstock

Většinou psi žerou trávu velkých stébel. Jak ji polykají v kuse, stébla je lechtají v krku a žaludku, což vyvolává vyvrhnutí i s jeho zbylým obsahem. Každý pes má svůj oblíbený druh trávy. Zpravidla se ale jedná o trávu čerstvou, rostoucí, plnou živin.

Pozor na písek a větší kamínky

Pokud pes žere trávu jen občas, není třeba se nijak obávat. Obvykle si tím dorovná svůj příjem potřebných látek. Je-li však konzumace trávy častá, je to varovný signál nejen možných střevních obtíží.

Tak jako mnoho býložravců jí rostliny, i pes potřebuje někdy tuto stravu, která mu chybí. Levná krmiva ve formě granulí nejsou zrovna ideálním řešením a poté pes bude pojídat trávu častěji, aby si doplnil potřebné látky a zároveň si žaludek pročistil. Nechápejme to však tak, že se pes „léčí“, pouze pozná, že mu něco chybí a trávou to doplní.

Totéž je i s pískem. Ten je však nebezpečnější, ve větším množství může způsobit nemalé potíže, písek se totiž nerozloží. Pokud pes spolkne větší kousek kamínku, může být problém na světě. Kamínky sice také mohou doplnit některé chybějící látky jako vápník či křemík, ale zároveň mohou přinést problémy. 

Při časté konzumaci trávy se poraďte s veterinářem

Při časté konzumaci trávy se poraďte s veterinářem a přemýšlejte o změně stravy, hlavně ji často nestřídejte. Tedy, občasné pojídání trávy je přirozeným doplněním stravy. Děje-li se tak hodně často a ve velké míře, je čas přemýšlet o změně stravy a poradit se s veterinářem, zda pes nemá nějaké závažnější problémy. Jak tvrdí veterináři, nejhorší je, pokud psovi dáváte stále jen granule a někdy, kdy máte čas, mu dáte něco navíc. Vůbec psovi nepřilepšíte, ba naopak. Jeho tělo je zkrátka navyklé na obvyklou stravu a její složení.

Žraní trávy je tak normální dorovnávací proces chybějících látek a minerálů, ovšem při nápadně časté konzumace trávy a hlíny je dobré se poradit se veterinářem. Pes potřebuje stálou a poměrně jednotnou stravu a vnášení lidských chutí, že mu přilepšíme, není dobré. Je lepší postupně přejít na jinou stravu, která bude vyváženější. Chce to však postupně, aby si organismus na nové látky navykl a pes je bez problémů trávil.

Je několik variant. Od suchých krmiv, přes konzervy až po domácí stravu z masa a zeleniny. Každé řešení má své výhody a zápory, špatné nejsou ani tzv. kapsičky, které obsahují granule, maso i vodu. Jakmile však psa naučíte na určitou stravu, zůstaňte u ní. Pes si žraním trávy případně sám dorovná potřebu.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu