Línání je přirozeným procesem obnovy srsti. Co ale dělat, když psovi padají chlupy v nadměrné míře?

Mazlíčci 08. listopadu 2017 | 19:25 — Anna Novotná
Línání nastupuje sezónně a je ovlivněno především délkou světelného dne, ale i teplotou. Dochází k němu dvakrát do roka, ale v mírné formě probíhá celoročně, což souvisí s růstovým cyklem chlupů. Co ale dělat, když psovi padají chlupy v nadměrné míře?
Dalších 6 fotografií v galerii
Jak si poradit s nadměrným línáním psa / Shutterstock

Línání je přirozeným procesem obnovy srsti. Je však velký rozdíl, jestli pes žije v bytě, nebo na zahradě. Pokud pes žije celoročně v bytě, mívá sezónní línání méně výrazné, zato líná průběžně celý rok ve zvýšené míře. Srst se totiž neustále přizpůsobuje aktuálním podmínkám, což v zimě může znamenat obrovský rozdíl - v bytě máte 20°C a venku je -15°C. To je rozdíl 35°C! Psí organismus zkrátka neví, kterou srst má nasadit.

Vyčesávání

Pokud se tedy doma nechcete brodit v psích chlupech, musíte se zkrátka přizpůsobit. Pokud jste tak ještě neučinili, rozhodně si kupte kartáč na vyčesávání. Ne na česání! Existuje mnoho druhů, které jsou přímo určeny pro psy dle jejich velikosti a délky chlupů, a to v širokém cenovém rozpětí. Určitě se ale vyplatí nešetřit, protože po chvíli zjistíte, že ten nejlevnější hřeben je k ničemu.

Nedá se nic dělat, ale aby mělo vyčesávání účinek, musíte jej opakovat alespoň jednou týdně. Když to stihnete třikrát, uvidíte obrovský rozdíl už po dvou týdnech. Opravdu stačí psa na procházce 5 minut vyčesávat a uvidíte, kolik chlupů bude lítat kolem. Po častém vyčesávání pes sice línat nepřestane, ale alespoň shodí většinu chlupů venku a ne u vás doma. A vám to nezabere víc času, než 15 minut týdně! To víc času proluxujete...

Koupel

V teplejších dnech můžete psa po vyčesávání (nebo i mimo něj) vykoupat. Volte vhodné prostředky na psí srst, jelikož ty, co jsou určeny lidem, by mohly psa pěkně potrápit. Když začnete už od štěněte, pes vám bude později do vany skákat na povel sám a koupel pro vás pro oba nebude utrpení.

Psa namočte, vydrbejte psím šamponem, spláchněte a ještě jednou opakujte. Při šamponování psa silně drbejte (samozřejmě tak, aby ho to nebolelo), uvidíte, kolik chlupů z něj během koupele vypadne. Důkladně spláchněte všechen šampon a ještě jednou psa prsty přes celá záda a po bocích prodrbejte. Naposledy opláchněte a hlavně pořádně osušte. Než pes úplně uschne, nedávejte mu obojek – mohl by se mu udělat hotspot, který snadno vyústí ve folikulitidu, neboli zánět chlupového váčku.

Krmivo

Možná si myslíte, že když kupujete to krásné barevné krmivo z reklamy, dopřáváte psovi to nejlepší, co můžete. Četli jste ale složení? Psí línání totiž také do jisté míry ovlivňuje nekvalitní strava. Levná psí krmiva obsahují plnidla jako je kukuřice nebo obilí, která jsou pro psy těžko stravitelná. Raději vybírejte takové psí krmivo, jehož hlavní složkou je maso.

Přidejte do krmiva olej

Každý den dejte vašemu psu do jídla olivový, lososový nebo lněný olej. Ideální dávka je jedna kávová lžička oleje na každých 4,5 kg tělesné váhy vašeho pejska. Tyto oleje obsahují omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají zklidnit zanícenou kůži, snižují výskyt lupů a zlepšují celkovou kvalitu struktury srsti.

Jak se vypořádáváte s línáním vy? Máte nějaké vlastní tipy, jak línání omezit?

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Zavřít reklamu