Jste často nemocní? Možná doma zapomínáte na jednu důležitou věc

Dům 03. ledna 2018 | 13:29 — Šárka Vondráčková
Každý z nás chce žít zdravě a stylově. Utrácíme hromady peněz za drahé domácí spotřebiče, za sportovní aktivity, ale žít zdravě také znamená, mít i doma zdravé prostředí, tedy i čerstvý vzduch. Přitom aby tomu tak bylo, stačí pár maličkostí.
Další 3 fotografie v galerii
V nevětraných bytech se drží vlhkost a vznikají plísně / Shutterstock

Každý z nás chce být obklopen čerstvým vzduchem. Ale na tu nejdůležitější věc si vzpomene málokdo. Jak se postarat o to, abychom měli čerstvý vzduch i v naší domácnosti?

Větrat několikrát denně

Kdo nedostatečně větrá, ten se vystavuje riziku, že také bude často nemocný. V nedostatečně větraných místnostech se totiž hromadí vlhkost a v ní se daří nespočtu mikroorganismů, které dokonce mohou dát zelenou plísním. A prakticky s ní už přicházejí i zdravotní obtíže, jako jsou astma a alergie.

Vlhký vzduch se navíc mnohem déle ohřívá a náklady na vytápění jsou díky tomu mnohem vyšší. Proto každé ráno svou domácnost vyvětrejte. Velmi efektivní je v tomto směru větrání v průvanu, kdy se mnohem rychleji do interiéru nahrne čerstvý vzduch. Ten nechejte proudit i několik minut, například než si vyčistíte zuby. Nicméně myslete na to, že větrat jen jednou denně nestačí. Vzduch je potřeba obměňovat v pravidelných a kratších intervalech. Nezapomínejte větrat i své peřiny a matrace. A po určitém čase je také třeba je vyměnit.

Nezapomínejte na koupelnu

Spousta lidí zapomíná na to, že po koupání je potřeba koupelnu také pořádně vyvětrat. Jen tak se z místnosti vyžene nahromaděná vlhkost a pára. Ta pak zůstane na obkladech, kondenzuje na oknech. A to je naprosto ideální prostředí pro vznik plísní. A vlhkost také škodí koupelnovému nábytku. Ideální je otevřít okna nebo vsadit na elektrický ventilátor. 

Čistička vzduchu

Pokud bydlíte v prostředí, kde se velmi často práší a větrání vám v tomto směru moc nepomáhá, pořiďte si čističku vzduchu. Její provoz je velmi nenáročný. Je však potřeba ji umístit do každé místnosti v bytě či domě nebo alespoň do místností, kde přespáváte a trávíte nejvíce času. Jeden přístroj vám totiž vzduch v celém interiéru určitě nevyčistí. Filtr čističky je třeba pravidelně omýt nebo vyměnit. Záleží na typu přístroje. Samozřejmě ekonomičtější jsou čističky, kde stačí filtr pouze omýt vodou. A budete zřejmě překvapeni, co vše dýcháme. Čističku umístěte nejlépe do ložnice či dětského pokojíku. A nevěřte nesmyslu, že vyčistí vzduch v celém bytě. 

Zelená domácnost

Zeleň v domácnosti je nejenom krásným doplňkem, ale má také jednu důležitou funkci. Pročišťuje vzduch. Je jen na vás, jaké květině dáte přednost. V zahradnictví i květinářství vám určitě odborně poradí. Do koupelny si můžete pořídit třeba ledviník. Do obýváku se pak hodí fikus benjamin nebo třeba tolik oblíbená dracéna. Vzduchu také prospívá i solná lampa, která si poradí s astmatem, nachlazením i kožními problémy. Pokud milujete svíčky, pořiďte si ty ze včelího vosku. Vydrží hořet déle a hlavně jsou přírodní, bez chemických přísad. Vyrobit si můžete i svícen, který vám vás interiér ještě více zútulní. Jak si je vyrobit, jsme psali zde. Provoňte svůj domov i esenciálními olejíčky. Vzduch vyčistí a dezinfikuje třeba eukalyptus, tea tree olej či levandule.

Pozor na elektrosmog

Mějte na paměti, že veškeré elektrospotřebiče v domácnosti vyzařují umělá elektromagnetická pole. A právě ty našemu organismu neprospívají. Záleží ale na tom, jaká je daná intenzita, doba záření a v neposlední řadě také daná frekvence. Aby v tomto směru u vás doma zavládla harmonie, je potřeba míru elektrosmogu snížit a případně ji neutralizovat. Především v ložnici je klíčové zbavit se všech elektronických zařízení, jako je hlavně televize a také mobil. Kupte si raději starý dobrý klasický budík.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

USA vytvoří vesmírnou armádu. Začíná novodobé kosmické zbrojení?

Libuje si váš pejsek v kočičích exkrementech? Víme, co mu...

Zbyla vám krabice od bot? Budete se divit, co se z ní dá...

Chcete bohatou úrodu paprik? Nezapomeňte jim udělat plot

Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla

Ze starých žaluzií nové? Je to hračka

Máte doma staré židle na vyhození? Vyrobte si z nich krásnou...