Francouzská okna jsou vrcholem elegance. Jak je zastínit, abychom si dopřáli i dostatek soukromí?

Dům 27. prosince 2017 | 09:21 — Marie Drahá
Díky francouzským oknům máme v domě spoustu světla. Jsou velká, hezká a všemi obdivovaná. Mají jednu velkou nevýhodu - nezajišťují zrovna dostatek soukromí. Lze si ho však jednoduše vytvořit. Pomocí závěsů, římských rolet i japonských stěn.
Další 3 fotografie v galerii
Francouzské okno uvítáte zejména při vstupu na balkon nebo terasu / Shutterstock

Záclony a žaluzie jsou nejlevnější variantou, která však neochrání před čumily, přímým světlem ani nočním osvětlením. Stylové a přitom zdobné jsou jednoduché průsvitné záclony bez dekoru, které dozdobí interiér. O ochranné funkci se však hovořit nedá. Podobně vypadají i barevné závěsy ze záclonových materiálů. Alternativou může být klasický závěs, který dodá místnosti jistou útulnost, a částečně svůj účel splní. Doplnit jej lze dekorativními úvazy. Oživí tvar a někdy také design francouzského okna. Nabídka je široká. Jak umýt okno i v zimě si můžete přečíst zde.

Žaluzie

Lamely lze vybírat z různých druhů i barev, horizontální i vertikální. K větším plochám se hodí spíše vertikální. Barvu je dobré sladit s interiérem. Rozhodnout se můžete pro žaluzie vnitřní nebo venkovní, v případě venkovních lamelů boxy přiznáte, nebo ne. Pozor na hliníkové žaluzie, které jsou sice nejlevnější a má je většina Čechů, ale navzdory stínění udržují v létě v domě hic.

Římské rolety

Vyrobit je lze i ze záclon, k dispozici jsou však stovky látek. Jejich výhodou je, že se hodí do klasických i moderních interiérů. Běžně jsou využívány nejen jako stínicí, ale také jako dekorativní prvek. Údržba rolet není složitá. Látka bývá k profilu přichycena suchým zipem, takže ji můžete jednoduše sejmout a vyprat, případně vyměnit.

Markýzy

Hodí se především u francouzských oken se vstupem na terasu nebo na balkon a jsou stylové. Pokud však máte navzdory velkému oknu v této části bytu nedostatek světla, markýzám se raději vyhněte. Interiér totiž zastíní skutečně dobře.

Japonské stěny

Velmi elegantní a moderní druh zastínění. Před jejich koupí a instalací však musíte myslet na to, kam zasouvat panely. K zakoupení jsou v nejrůznějších dekorech. Můžete je kombinovat také s horizontálními žaluziemi. Ideální v bílé barvě, které by nijak nerušily vzhled japonské stěny, již je potřeba nechat vyniknout.

Související články
Svícny ze zavařovaček: Jednoduché, přitom efektní a za pár korun
Textilní omítka zatraktivní vzhled vašich zdí
Zbavte se zápachu z cigaret
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čína tvrdí, že má vesmírnou stanici Tiangong-1 pod kontrolu a může ovlivnit místo jejího dopadu

Naleštěný nerez působí v kuchyni luxusně. Triky, díky...

Klávesnice může být čistá za pár minut. Potřebujete jen...

Pokojové rostliny vám nevydrží ani měsíc? Podívejte se, co...

Vyzrajte na různé druhy škrábanců, od kožených bot až po...

Chuť Francie u vás doma: Připravte rychlý jablečný koláč...

Chová se vaše kočka neobvykle? Možná za tím stojí...