Padající sníh ze střechy může způsobit vážná zranění. Jak mu nejlépe zamezit?

Dům 15. prosince 2017 | 11:15 — Marie Drahá
Jen pár desítek centimetrů sněhu na střeše může vytvořit ledovou krustu vážící několik tun. Když taková lavina spadne, může bez nadsázky člověka i zabít. Pokud zatím nemáte vhodná protisněhová opatření, vážně o nich uvažujte. Za jakékoliv škody způsobené na majetku i zdraví osob totiž odpovídá právě majitel domu.
Další 3 fotografie v galerii
Dům pod sněhem vypadá jako v pohádce, může ale přivodit pořádný malér / Shutterstock

Střechu domu nejlépe prověří vydatný déšť a ničivý vítr. V zimě také bohatá nadílka sněhu. Smyslem protisněhových opatření je udržet sníh na střeše tak, aby odtával postupně, rovnoměrně. Právě to zabrání sesuvům lavin.

Napáchat mohou velké škody. Kromě krytiny v úžlabí, která je nejohroženější, mohou také vážně ohrozit zdraví lidí, kteří se pohybují pod okrajem střechy. Na protisněhová opatření se myslí už při tvorbě projektů střech, instalují se však i na starší konstrukce. Co je potřeba při kolaudaci domu si můžete přečíst zde.

Protisněhové háky

Mají za úkol držet sněhovou vrstvu na střeše a zabránit tomu, aby sklouzla. Výhodou háků je, že se dají dodatečně instalovat i na stávající starší krytinu. Varianta háku se volí podle typu krytiny. Rozmisťují se obvykle 1,5 – 2,5 ks/m2. Odstín si lze vybrat v závislosti na barvě střechy podle vzorníku. Jeden hák stojí od 30 korun nahoru.

Mezi nejčastější chyby patří montáž protisněhových háků jen do dolní části střechy v jedné nebo ve dvou řadách. Jedoucí sníh takové prvky bez problémů vytrhá. Může napáchat větší škody než tam, kde protisněhová opatření chybí. Sněhové prvky se nesmí používat jako bezpečnostní háky.

Sněholamy

Sněhové zábrany bývají doplňkovým opatřením v oblastech, kde se počítá s větším množstvím sněhových srážek. Využívají se nad balkony nebo nad vchodem, také nad komunikacemi. Jsou podstatně vyšší než háky. Zábrany zamezují i padání kusů ledu, které se občas tvoří na prostupových konstrukcích. Vybírat lze mezi protisněhovými mřížemi, trubkovými sněholamy nebo zábranami s kulatinou. Ty mohou být zajímavým estetickým doplňkem střechy.

I tyto druhy opatření lze sehnat v různých odstínech. Držák pro zábrany vychází přibližně od dvou stovek za kus, mříž nad pět set korun. Trubku pořídíte přibližně za čtyři stovky. O něco víc stojí držák na kulatinu, která je oblíbená hlavně na horách.

Kolik a jaká opatření využít?

Nechte si poradit odborníkem. Výběr a správný počet protisněhových prvků závisí na tom, jaký je sklon střechy, předpokládané zatížení i samotné podnebí. Roli hraje také typ střešní konstrukce a využití nemovitosti. Aby byla protisněhová opatření účinná, musí být počet prvků na střeše správně rozložen. Při montáži je nutné respektovat místní bezpečnostní předpisy.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu