Vánoční úklid trochu jinak: Vydezinfikujte perfektně svůj byt pomocí pěti přírodních prostředků

Dům 17. prosince 2017 | 19:50 — Anna Novotná
Chcete se zbavit zbytečných chemikálií, které nás denně obklopují a naučit se byt uklidit a vydezinfikovat stejně kvalitně, ale pomocí přírodních prostředků? Není to žádná věda! Pětici hlavních pomocníků má doma snad úplně každý.
Další 3 fotografie v galerii
Na úklid vám postačí pět přírodních ingrediencí, které určitě máte doma / Shutterstock

Podráždění, vyrážka nebo jen příliš suchá pokožka jsou běžným problémem. Netýkají se ovšem pouze alergiků a atopiků a dokonce ani obvykle nemají s alergií nic společného. Dost často je způsobují chemikálie, se kterými přicházíme denně do styku.

Dráždivých chemikálií existuje celá řada. Většinu z nich najdete doma, ať už jako složky nějakých přípravků. Atopici, kteří mají oslabenou ochrannou kožní bariéru, jsou pochopitelně k potížím s podrážděnou kůží náchylnější.

Do úklidu se však nemusíte pouštět jen s předraženými leštěnkami a zázračnými saponáty. Stejnou službu vám udělají přírodní pomocníci. Inspirujte se zkušenostmi našich babiček a uchráníte nejen svou pokožku, ale ušetříte navíc pěkných pár stovek!

Citron

 • Citronová šťáva dezinfikuje, provoní domov a navíc má neuvěřitelné bělící účinky, které využijete nejen v kuchyni. Už naše babičky věděli, že citron má blahodárný účinky nejen pro náš organismus.
 • Charakteristický nepříjemný pach z myčky na nádobí můžeme odstranit i vložením vymačkaného citronu - nejlépe do prostoru na příbory.
 • Citron vám pomůže vyčistit například spáry mezi kachličkami, nerezové vodovodní baterie, kuchyňské linky (kromě těch z umělého kamene), dřevěná prkénka, ale i zabarvený plast.
 • Skvrny od zeleniny a ovoce na plastovém prkénku odstraníte, když ho potřete olejem a pokapete citronovou šťávou. Chvíli necháte působit a opláchnete.
 • Zašpiněná okna můžete opláchnout přírodním mýdlem, rozmíchaným v horké vodě, kam můžete pro lepší odmaštění přidat také citronovou šťávu. Nakonec použijte ocet zředěný vodou.
 • Skvrny na nerezovém nádobí odstraníte citronovou šťávou nebo octem, pak nádoby vyleštěte suchým flanelem.

Tip: Chcete-li ještě účinnější citronový čistič, smíchejte šťávu s jemně mletou solí.

Ocet

 • Výborná dezinfekce, a navíc leštidlo i rozpouštědlo především starých a odolných usazenin.
 • Nalijte ho do ucpaného odpadu, nechte působit na usazeninách vodního kamene. Skvrny od rzi ve vaně nebo v umyvadle vyčistíte nádherně octovou vodou. S octem vyleštíte i okna nebo sklenice v myčce. 
 • Rychlovarnou konvici zbavíte vodního kamene, když v ní přes noc necháte působit ocet, kterým zakryjete celou spirálu. Potom konvici vypláchněte horkou vodou a nechte převařit čistou vodu.
 • K osvěžení barvy starších koberců použijte hadřík či kartáček namočený v octové vodě, kterým koberec po předchozím vyluxování vyčistěte.
 • Starý zašlý koberec oživíte tak, že ho rovnoměrně posypete solí a necháte sůl den nebo dva zašlapat. Poté ji z koberce vyluxujete.

Tip: Rozmíchejte půl hrnku octa a čtvrt hrnku jedlé sody ve dvou litrech vody. Získáte tak univerzální čistící prostředek.

Jedlá soda nebo kypřící prášek

 • Při úklidu domácnosti můžete sáhnout i po kypřicím prášku. Už naše babičky věděly, že prášek do pečiva přidaný do klasického pracího prostředku pomůže vybělit prádlo. Nasypaný v misce a umístěný v ledničce zase pohltí pachy. Samotný prášek v sáčku skvěle pohlcuje zápach
 • Do misky s práškem přidejte jednu nebo dvě kapky éterického oleje a použijte jako pohlcovač zápachu na toaletě.
 • Při praní zase pomůže odstranit skvrny, navíc ještě vyčistí samotnou pračku.
 • Odpad dřezu vyčistíte, když do něj nasypete tři sáčky jedlé sody a pak zalijete horkou vodou s octem.

Tip: Čistící pastu ze sody vyrobíte smícháním s vodou v poměru jedna ku jedné. Pasta bělí a velmi dobře čistí nejrůznější skvrny.

Jedlá sůl

 • Ideálním pomocníkem při čištění domácnosti se může stát i kuchyňská sůl. Díky své struktuře může v domácnosti nahradit klasický písek na nádobí a poradí si s mastnotou. Pomůže vám při odstraňování nečistot z kachliček či nádobí. Pozor však na nádobí s nepřilnavými povrchy, aby nedošlo k jejich poškrábání.
 • Nechte ji, ať vysaje mastnotu z hrnců a pánví, ale také z dřevěného nábytku nebo dekorací. Stačí jen posypat, nechat působit a pak vyluxovat. Odstraní také připálené zbytky z žehlící plochy - horkou žehličkou přejeďte po vrstvě soli.

Oleje

 • Esenciální oleje pomáhají likvidovat bakterie a dodávají vůni, kuchyňské oleje zase ošetří dřevo.
 • Přidávejte je tam, kde chcete jít do hloubky. Dvě lžičky tea tree oil s vodou v rozprašovači vyčistí záchod, borovice ve zvlhčovači čistí vzduch třeba při onemocněních, levandule zase skvěle vydezinfikuje koupelnu nebo kuchyni.

Tip: Esenciální oleje dávkujte jen po kapkách. Jsou totiž velmi koncentrované. Jak jednoduše vyčistíte matrace, navíc s vůní a bez chemie jsme psali v článku zde.

Omezení kontaktu s dráždivou chemikálií vám jedině pomůže. Zkuste se jednou při úklidu vyhnout chemickým prostředkům a dejte přednost přírodním prostředkům, které jsou levnější a ekologičtější.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zemřela herecká legenda Gabriela Vránová. Nezabila ji rakovina, ale selhaly ledivny

Zbyla vám krabice od bot? Budete se divit, co se z ní dá...

Chcete bohatou úrodu paprik? Nezapomeňte jim udělat plot

Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla

Ze starých žaluzií nové? Je to hračka

Máte doma staré židle na vyhození? Vyrobte si z nich krásnou...

Využijte zbytky zeleniny a vypěstujte si z nich třeba novou...