Nevíte, kam s kytkama? Co takhle na strop a vzhůru nohama!

Dům 19. srpna 2017 | 08:21 — Simona Hrušková
Na první pohled se může zdát, že to je celé postavené na hlavu. Proč by měly květiny viset kořeny nahoru a listy dolů? Protože jim to sluší a ještě i prospívá! 
Další 1 fotografie v galerii
Létající květináč. Perfektní doplněk do bytu, za kterým se každá návštěva otočí. / Internet

Milujete květiny a máte je všude? Pokud rádi experimentujete, právě vám je určena zajímavá novinka, i když možná tak trochu postavená na hlavu: rostliny zavěšené „hlavou“ dolů. Už jste to někdy viděli?

Nápad porcelánových květináčů obrácených vzhůru nohama  vzešel z hlavy novozélandského designéra Patricka Morisse, který se snažil domyslet, jak vytvořit zelenou oázu i v bytě, kam se stěží vejde postel a psací stůl. Květináč se totiž zavěšuje nikoli ve směru přirozeného růstu rostlin, ale naopak přesně opačně.

Finta je v prozřetelném navržení květináče, které díky svému důmyslnému systému umožňuje zavlažovat květinu postupně a tím zabraňovat tomu, aby voda tekla ven. Zároveň tímto systémem je ušetřen váš čas, protože květiny nepotřebují tak časté zalévání jako obyčejně. 

Jestliže jste tímto nápadem nadšeni – třeba proto, že na parapetu vám květináče shazují děti a zvířata, ať vás ani nenapadne nádoby jednoduše obrátit dnem vzhůru. Takhle pěstování neprobíhá. Musíte si nejdříve pořídit americký hit – speciální závěsné vaky, které byly vyvinuty hlavně pro pěstování zeleniny na terase i balkoně. Tvůrci vycházeli z toho, že zvlášť ve velkých městech zeleně ubývá a mizí i z bytů, teras a balkonů. Člověk vždy najde něco důležitějšího, čím volné místo zaplnit. Prostor však stále zůstává pod stropem a nad hlavami. Tak proč ho nevyužít?

Létající květináče

Vaky mají různě dekorovaný povrch, a pokud se vám nelíbí, můžete si je snadno dotvořit k obrazu svému. Třeba pomocí lýka, juty, barevných ručních papírů… Nebo kolem vaku zavěsit nádobu, a docílit tak surrealistického výjevu. Jestliže preferujete klasické pěstování, kupte svým rostlinám aspoň nový květináč!

Nádoba bude viset dnem vzhůru, ovšem právě ono dno musí z velké části chybět, aby k zalévacímu otvoru ve vaku zůstal přístup. Díky vaku uvnitř nádoby máte jistotu, že se substrát nevysype a voda nevyteče. Musíte ovšem počítat se zálivkou seshora, tedy aby byl k „nohám květin“ přístup alespoň ze židle.

Experimentujte raději s odolnými druhy

Pěstování vzhůru nohama má svá pro i proti. Pokud je chcete vyzkoušet doma na pokojových rostlinách, nevybírejte raději vzácné a choulostivé kousky nebo balzamínu od babičky, která je vaší srdeční záležitostí. Do vaků zasaďte levné a odolné druhy… a příští sezonu klidně vyzkoušejte na balkoně nebo dokonce jen za oknem skvělá domácí rajčata.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zemřela herecká legenda Gabriela Vránová. Nezabila ji rakovina, ale selhaly ledivny

Libuje si váš pejsek v kočičích exkrementech? Víme, co mu...

Zbyla vám krabice od bot? Budete se divit, co se z ní dá...

Chcete bohatou úrodu paprik? Nezapomeňte jim udělat plot

Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla

Ze starých žaluzií nové? Je to hračka

Máte doma staré židle na vyhození? Vyrobte si z nich krásnou...