Nemáte zahrádku? Pěstujte si zdravé plodiny, kterým se daří i uvnitř

Dům 17. července 2017 | 07:54 — Anna Novotná
Ne všichni mají prostory k tomu, aby si založili zahrádku. Není to ale jediný způsob, jak docílit doma vypěstovaných plodin. Existují rostliny, které jsou nejen zdravé, ale také prospívají, i když je pěstujeme uvnitř. Například vynikající avokádo nebo mrkev.
Další 4 fotografie v galerii
Ve velkém květináči vám uroste i mrkev / Shutterstock

Avokádo

Jedna ze zdravých rostlin, která vám bude rodit i uvnitř, je avokádo. Obsahuje spoustu zdravých tuků a k tomu navíc vitamín K, C, B5, B5, E, A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (nacin), kyselinu listovou a prvky jako draslík, hořčík, mangan, měď, železo, zinek a fosfor. Snižuje nebezpečí rakoviny a srdečních onemocnění. 

Avokádo je ceněno hlavně pro svou vysokou nutriční hodnotu. Ve světě se díky své chuti a bohaté textuře přidává k celé řadě pokrmů.

Mrkev

Ve velkém květináči vám uroste i mrkev, která je bohatým zdrojem vitamínů B6, A, C a K a minerálů. Obsahuje také karotenoidy, které jsou příznivé pro zdraví očí. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantů se její pravidelná konzumace odrazí na vaší krásné a zářivé pleti. Pokud chcete mrkev použít na pleť i lokálně, vyzkoušejte mrkvovo-medovou masku.

Mrkev rozmixujte s medem, natřete na pleť a nechte působit 10-15 minut.

Mrkev obsahuje beta-karoten, který se v těle přeměňuje na vitamin A. Pomáhá při regeneraci kožní tkáně a poskytuje ochranu před slunečním zářením.

Pažitka

Pažitce se bude dařit na okenním parapetu i v menším květináči. Vyplatí se ji pěstovat, protože má v sobě antioxidanty a vitamíny A a C. Koriandr zase disponuje vysokou koncentrací karotenoidů a je výborným zdrojem vitamínu A, který pomáhá chránit před srdečními onemocněními, mozkovou mrtvicí a rakovinou.

Máta

Když už se někdo rozhodne pro pěstování bylinek, často sáhne po mátě. Daří se jí téměř v jakýchkoliv podmínkách. Kromě toho, že ji můžeme využít sušenou na čaj a čerstvou jako přísadu do domácích limonád, tato bylinka také napomáhá trávení.

Plodin, které vypěstujete v pohodlí domova, je samořejmě mnohem více. Jaké máte zkušenosti s pěstováním v bytě vy? 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dara Rolins si užívá na Bali. Rytmuse nechala doma!

Nepodceňujte jablka! Jsou málo kalorická a plná vitamínů....

Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů....

Nepříjemný zápach ze psí tlamy: Jak ho účinně odstranit?

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...

Chcete mít dokonale lesklý a čistý dřez? Vyzkoušejte náš...

Sušení potravin: Vyrobte si zdravé mlsání pro dlouhé zimní...