Když se na rostlinách objeví mšice, je nutné urychleně zakročit. Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Zahrada 16. června 2017 | 10:20 — Monika Moorová
S tímto známým škůdcem se můžete setkat jak v bytě, tak i na zahradě. Svou parazitickou činností dokáže způsobit nemalé škody.
Mšice naštvou každého pěstitele / archiv

Když už se na rostlinách objeví, je nutné urychleně zakročit.

Jak poznáte napadení

Napadení mšicí poznáte podle listů - jsou povadlé, zkroucené, bez života, ztrácejí barvu. Podívejte se na jejich spodní stranu a nejspíš uvidíte spoustu malých potvůrek. Vysávají šťávu z rostlin a také přenášejí různé choroby. Pokud se okolo rostlin začnou rojit mravenci, pečlivě prohlédněte listy. Mravenci totiž mšice vyhledávají kvůli medovici, kterou mšice vypouštějí z těla. Přemnožení mšic poznáte i podle mazlavého černého povlaku na listech.
Dokud je mšic zatím málo, je možné použít ochranné přípravky na přírodní bázi, které jsou sice méně účinné, zato ale šetrnější k rostlinám i životnímu prostředí. Kdo ale zmeškal počátek výskytu a nechal na zahradě mšice přemnožit, bude muset sáhnout k chemii.

Přírodní metody

Mšice mají v zahradě celou řadu přirozených nepřátel. Patří mezi ně larvy berušky, berušky, zlatoočky, škvoři nebo také octomilky. Hromádky větví, krabice pro zlatoočky nebo hmyzí hotely poskytují užitečným organismům dobrou možnost vypořádat se s mšicemi ve vaší zahradě. Pokud bude k dispozici dostatečné množství potravy, mohou se tito lovci mšic značně namnožit co do počtu, a tím bude napadení mšicemi méně závažné. Ujistěte se, že jste poskytli těmto užitečným organizmům optimální podmínky. Organizovaná a udržovaná zahrada, ve které se neustále dbá na ochranu rostlin, není pro hmyz, jako jsou například berušky, atraktivní.

  • V případě, že je napadení malé, sbírejte mšice ručně nebo je oplachujte silným proudem vody. Opakujte tento postup několikrát.
  • Mýdlový roztok: smíchejte 1 polévkovou lžíci mýdla (neparfémované) s 1 litrem vody. Pomocí rozprašovače postřikujte rostliny tímto roztokem po dobu několika dnů.
  • Odvar z kopřivy dvoudomé: používejte více dnů, dokud nebudou postižené oblasti bez mšic.

Mšice hubí tabák

Boj se mšicemi nikdy nekončí. Zbavit se jich není jednoduché. Proti chemickým postřikům se stávají časem imunní, a tak je lepší zkusit prostředky domácí výroby. Velmi účinný je třeba postřik silným roztokem z levandulového oleje. Stejně dobře funguje, když v litru vody rozpustíte 1 dl řepkového oleje. Ale vůbec nejlepší výsledky má výluh z tabáku.

Jak na výluh z tabáku?

150 g tabáku rozmíchejte ve 3 litrech vody a hodinu pomalu vařte. Vystydlý roztok přeceďte přes sítko nebo punčochu
Výluh v postřikovači zřeďte v poměru 1:1 a postříkejte napadené rostliny.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu