Naučte se v domácnosti využívat dešťovou vodu. Uspoříte tím tisíce korun

Ostatní 24. června 2018 | 11:05 — Šárka Vondráčková
Dešťová voda občas přináší problémy, ale lze z ní mít i užitek. A hlavně, díky ní můžete ušetřit spousty peněz za pitnou vodu. Ještě ji tedy nezachytáváte?
Další 4 fotografie v galerii
Dešťovka je u nás stále považována za něco nežádoucího / Shutterstock

Možná, že dešťovou vodou v létě kropíte záhony. Napadlo vás ale, že její použití se nemusí vztahovat jen na zalévání zahrady? Srážková voda je u nás zatím stále považována za něco nežádoucího, případně neutrálního, co ani nevnímáme. Naproti tomu ve světě nabývá její důležitost na významu, jelikož se jedná o využití cenného přírodního zdroje, který zároveň výrazně šetří vaši peněženku. Úspora dosahuje až 50 %. Pojďme si ukázat, jak vodu nejlépe zužitkovat.

V celé domácnosti

V současnosti jsou dostupná nejrůznější vyspělá zařízení, která nám to umožní a jsou schopna zajistit i kvalitu vody potřebnou pro různé účely provozu domácnosti.

K čemu lze dešťovou vodu použít:

  • splachování toalet
  • praní prádla
  • vytvořit zásobu užitkové vody pro mytí aut nebo zahradního nábytku
  • zalévání zahrady

Velké úspory

Pravda je, že při pořizování nádrží na zachytávání dešťovky investujete i desetitisíce korun. Ale vezměte si, kolik peněz vám uteče do kanálu při zapnutí pračky či dokonce splachování záchodu. Konkrétně pračky z celkového množství spotřebují kolem patnácti procent. Navíc dešťovka je pro praní prádla mnohem vhodnější, protože je skutečně měkká, pro prádlo i pračku je tedy šetrnější. A stejně tak je tomu i při splachování WC, protože díky tomu, že je měkká, neusazuje se v míse vodní kámen. Pokud hodně dbáte na ekologii, můžete si vyrobit vlastní netoxické čisticí WC tablety. Návod, si vyrobit účinné čistící tablety z jedlé sody, jsme psali zde. I co se týče zalévání květin, pro ně je lepší právě dešťová voda než upravená, protože neobsahuje soli.

Pod zem nebo nad ní?

Pokud se rozhodnete dešťovou vodu zadržovat, máte dvě možnosti způsobu, buď v nadzemní nebo podzemní nádrži. U podzemní nádrže je potřeba její velikost přizpůsobit velikosti střešní plochy, odkud bude voda přiváděna. Co se týče materiálu, k dispozici jsou nádrže z plastu, betonu, sklolaminátu nebo z oceli. Finančně nejméně nákladné jsou betonové, naopak největší komfort poskytují plastové nádrže. Kvůli zachování kvality vody je zase nejvhodnější umístit nádrž pod zem.

Na kvalitě záleží

Než se pustíte do zřizování nádrží, řekněte si v první řadě, na co budete nejvíce dešťovou vodu používat. Pokud to bude na zalévání květin nebo mytí auta, nemusíte si s její kvalitou dělat tak velké starosti. Pokud ji budete chtít využít v domácnosti, její čistota je podstatná. Déšť totiž s sebou bere nečistoty z atmosféry a také materiál, po kterém voda stéká, než ji zachytíme, ovlivňuje její kvalitu.

Filtrace

Při čištění dešťové vody se používají dva základní postupy, filtrace a sedimentace. Mechanické nečistoty se usazují buď v hlavní akumulační nádrži, nebo v usazovací nádrži, která je předsazena před hlavním zásobníkem. Lepší kvalitu filtrace zajistí externí filtry, které přefiltrovanou vodu propouštějí do akumulační nádrže, nečistoty a přebytečnou vodu odvádějí do kanálu. Pro případ, že vodu používáte v pračce, je nutné využít citlivý filtr umístěný až v tlakovém potrubí za čerpadlem, které vodu do pračky přivádí.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu