Využijte zbytky zeleniny a vypěstujte si z nich třeba novou úrodu

Ostatní 15. června 2018 | 14:57 — Šárka Vondráčková
Slupky od zeleniny obvykle vyhodíte. Tušili jste ale, že je můžete znovu použít? Vyrobte si z nich třeba polévkové koření nebo si znovu vypěstujte třeba petržel.
Další 3 fotografie v galerii
Slupky z očištěné zeleniny obvykle končí v koši / Pinterest

Odřezky od mrkve, slupky od okurek, zbytky petržele, brokolice a další. To jsou odpady, které vznikají během vaření. A kdo nemá zahradu a kompost, tak s těmito zbytky udělá obvykle jedno. Vyhodí je do popelnice. Přitom právě slupky obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek.

Polévkové koření

Ze slupek či odřezků kořenové zeleniny si můžete vyrobit zdravé domácí polévkové koření bez škodlivého glutamátu. Je to hrozně jednoduché. Zbytky očistěte a nakrájejte je na malé kousky, osolte je, případně ochuťte čerstvými bylinkami. Poté vše rozložte na pečicí plech a sušte v troubě nebo sušičce při 50 °C několik hodin. O tom, jak správně sušit jednotlivé druhy zeleniny a ovoce, jsme psali zde. Hotovou zeleninu pak ještě můžete rozemlít na prášek a polévkové koření máte hotové.

Okurka na slimáky

Pokud loupete okurku, děláte chybu. Její slupka totiž obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminy B a C, včetně dalších zdraví prospěšných látek. Nicméně jestli vám slupka vadí a dáváte ji z okurky pryč, zkuste ji ještě využít třeba v kosmetice. Bojuje proti oteklým očím, akné a dalším problémům pleti. Zbytky okurky je možné využít také proti slimákům. V kombinaci s hliníkovým plechem nebo nádobím vytváří chemickou reakci, která slimáky odpuzuje. A stejně dobře se dají použít i košťály od brokolice nebo kedlubny. Jednak je můžete jen tak křoupat místo nezdravých chipsů, nebo je dejte pod maso.

Nová úroda

Zejména ze zbytků kořenové zeleniny si můžete vypěstovat novou úrodu. Jde to z petržele, celeru, mrkve nebo římského kmínu. Vrchní část například mrkve vložte do vody, nádobu je vhodné umístit na parapet či jiné světlé místo, a za několik týdnů se dočkáte čerstvé nati. U celeru nebo římského kmínu použijte spodní část. Taktéž je nejprve umístěte do vody a asi po týdnu zasaďte do substrátu. Jarní cibulku pak můžete pěstovat buď jen ve vodě, nebo ji po čase zasadit do květináče, jakmile výhonky dorostou zhruba 12 centimetrů.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu