Jak opravdu ušetřit za topení? Rady, které se vám budou hodit

Dům 02. prosince 2017 | 10:40 — Anna Novotná
Jsou vaše účty za vytápění vyšší a vyšší? Se začátkem topné sezóny většina z nás začíná přemýšlet, jak ušetřit. Je třeba udržet co nejvíce tepla v interiéru, ale také dodržovat odborníky doporučované optimální teploty v jednotlivých místnostech.
Další 1 fotografie v galerii
Co udělat, abychom za vytápění vynaložili co nejméně peněz? / Shutterstock

Přinášíme několik tipů, jak snížit platby za teplo.

Dokonalé těsnění

V každém případě je nutné zajistit, aby teplo z domova unikalo co nejméně. Pokud okny a dveřmi profukuje, bude je třeba utěsnit, a to doslova čímkoli. Provizorní těsnění z různých materiálů koupíte za pár korun v obchodě.

V případě dveří může také zvýšit práh a aplikace těsnění na práh. Na noc pak zatahujte okna těžkými a silnými textilními. Ale dejte pozor, abyste nezakrývali závěsy také radiátory, které bývají umístěné většinou právě pod okny.

Udržování teploty

Důležité je vhodně naprogramovat zapínání a vypínání kotle. Při udržování stálé teploty není v jednotlivých místnostech přetopeno, kotel pracuje na nižší výkon, a vy tak zaplatíte méně za topení.

S regulací vytápění vám pomůže termostat. Nejlevnější typy termostatů seženete už za 300 Kč a rozhodně se vám tato investice vyplatí! Na termostatu si jednoduše nastavíte požadovanou teplotu. Kotel se pak podle toho zapíná a vypíná.

Optimální teploty v jednotlivých místnostech

Optimální teploty v jednotlivých místnostech bytu jsou různé. V ložnici je na spaní třeba mít chladnější vzduch, proto zde topíme na nejvýše 17 až 19 °C - ideální teplota je 18 °C. Pokud máte doma pořádné peřiny, nemusíte topit vůbec a stačí se pořádně zachumlat. V kuchyni by se podle odborníků měly teploty pohybovat v rozmezí 18 až 20 °C. Ani v obývacím a dětském pokoji není třeba přetápět, teplota 20 až 22 °C je opravdu zcela dostačující. V koupelně by mělo být nejtepleji, 22 až 24 °C. Pokud jedete pryč, lze v místnostech udržovat teplotu na 17 °C, při delší nepřítomnosti je možné je stáhnout teplotu na 15 °C.

Topení však nikdy zcela nevypínejte. Vychladlý byt vyžaduje vyšší náklady na vytopení, než když teplotu v interiéru stále udržujete stále zapnutým topením. Důležitá je však regulace. Také na noc je dobré topení ubrat, ale nikoli vypnout.

Samozřejmě jiná bude situace v rodinných domech s kotlem na tuhá paliva a ústředním topením, kde nelze přikládat automaticky, ale v ostatních případech je opravdu výhodnější sáhnout místo vyhaslého kotle po účinné regulaci.

Větrání

Větrejte krátce a intenzivně! Správné větrání je v zimě základem úspor. Pokud je venku zima, je potřeba větrat krátce a intenzivně. Okna otevřeme dokořán a klidně vytvoříme i průvan. Po třech až pěti minutách je opět všechna uzavřeme.

Stěny a jiné stavební konstrukce a předměty nestačí vychladnout a teplota v místnosti se krátce po uzavření oken opět zvýší na požadované hodnoty. Určitě nevětrejte dlouhodobě ventilačkou, jelikož právě tak se stěny a předměty postupně ochlazují a my nakonec vytápíme znova, vychladlý byt.

Teplo je důležité, stejně jako čerstvý vzduch. A větrání je v zimě stejně důležité, jako v létě. Nejen kvůli vlhkosti, ale také ze zdravotních důvodů. Nezapomínejte proto větrat ani v zimě! Jak přežít podzim i zimu bez rýmy a kašle? Poradíme vám, jak pěstovat známou léčivou bylinku.

Pozor na radiátory

Nezakrývejte radiátory za závěsy a záclonami, nesušte na nich prádlo, neodkládejte na ně kuchyňské utěrky a jiné předměty. Pokud potřebujete prádlo rychleji vysušit, stačí postavit sušák poblíž radiátoru. Radiátory nezastavujte nábytkem.

Existují také speciální fólie s vnější hliníkovou, odrazivou vrstvičkou, které se nalepí za radiátory na zeď a teplo, které by jinak šlo do stěn, odrazí do místnosti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vítězka StarDance Veronika Lálová má kuráž! Sama zamířila na světově známý karneval do Ria

Vytvořte si doma kousek moře. Máme pro vás tipy na úžasné...

Zrecyklujte polámané voskovky a udělejte dětem duhové...

Naučte se patinovat nábytek. Získáte stylové a originální...

Vdechněte starým šuplíkům nový život. Máme pro vás pár...

Renovace schodů nemusí stát tisíce. Máme pro vás...

Vyrobte dětem domácí ekologické vodové barvy