Jak opravdu ušetřit za topení? Rady, které se vám budou hodit

Dům 02. prosince 2017 | 10:40 — Anna Novotná
Jsou vaše účty za vytápění vyšší a vyšší? Se začátkem topné sezóny většina z nás začíná přemýšlet, jak ušetřit. Je třeba udržet co nejvíce tepla v interiéru, ale také dodržovat odborníky doporučované optimální teploty v jednotlivých místnostech.
Další 1 fotografie v galerii
Co udělat, abychom za vytápění vynaložili co nejméně peněz? / Shutterstock

Přinášíme několik tipů, jak snížit platby za teplo.

Dokonalé těsnění

V každém případě je nutné zajistit, aby teplo z domova unikalo co nejméně. Pokud okny a dveřmi profukuje, bude je třeba utěsnit, a to doslova čímkoli. Provizorní těsnění z různých materiálů koupíte za pár korun v obchodě.

V případě dveří může také zvýšit práh a aplikace těsnění na práh. Na noc pak zatahujte okna těžkými a silnými textilními. Ale dejte pozor, abyste nezakrývali závěsy také radiátory, které bývají umístěné většinou právě pod okny.

Udržování teploty

Důležité je vhodně naprogramovat zapínání a vypínání kotle. Při udržování stálé teploty není v jednotlivých místnostech přetopeno, kotel pracuje na nižší výkon, a vy tak zaplatíte méně za topení.

S regulací vytápění vám pomůže termostat. Nejlevnější typy termostatů seženete už za 300 Kč a rozhodně se vám tato investice vyplatí! Na termostatu si jednoduše nastavíte požadovanou teplotu. Kotel se pak podle toho zapíná a vypíná.

Optimální teploty v jednotlivých místnostech

Optimální teploty v jednotlivých místnostech bytu jsou různé. V ložnici je na spaní třeba mít chladnější vzduch, proto zde topíme na nejvýše 17 až 19 °C - ideální teplota je 18 °C. Pokud máte doma pořádné peřiny, nemusíte topit vůbec a stačí se pořádně zachumlat. V kuchyni by se podle odborníků měly teploty pohybovat v rozmezí 18 až 20 °C. Ani v obývacím a dětském pokoji není třeba přetápět, teplota 20 až 22 °C je opravdu zcela dostačující. V koupelně by mělo být nejtepleji, 22 až 24 °C. Pokud jedete pryč, lze v místnostech udržovat teplotu na 17 °C, při delší nepřítomnosti je možné je stáhnout teplotu na 15 °C.

Topení však nikdy zcela nevypínejte. Vychladlý byt vyžaduje vyšší náklady na vytopení, než když teplotu v interiéru stále udržujete stále zapnutým topením. Důležitá je však regulace. Také na noc je dobré topení ubrat, ale nikoli vypnout.

Samozřejmě jiná bude situace v rodinných domech s kotlem na tuhá paliva a ústředním topením, kde nelze přikládat automaticky, ale v ostatních případech je opravdu výhodnější sáhnout místo vyhaslého kotle po účinné regulaci.

Větrání

Větrejte krátce a intenzivně! Správné větrání je v zimě základem úspor. Pokud je venku zima, je potřeba větrat krátce a intenzivně. Okna otevřeme dokořán a klidně vytvoříme i průvan. Po třech až pěti minutách je opět všechna uzavřeme.

Stěny a jiné stavební konstrukce a předměty nestačí vychladnout a teplota v místnosti se krátce po uzavření oken opět zvýší na požadované hodnoty. Určitě nevětrejte dlouhodobě ventilačkou, jelikož právě tak se stěny a předměty postupně ochlazují a my nakonec vytápíme znova, vychladlý byt.

Teplo je důležité, stejně jako čerstvý vzduch. A větrání je v zimě stejně důležité, jako v létě. Nejen kvůli vlhkosti, ale také ze zdravotních důvodů. Nezapomínejte proto větrat ani v zimě! Jak přežít podzim i zimu bez rýmy a kašle? Poradíme vám, jak pěstovat známou léčivou bylinku.

Pozor na radiátory

Nezakrývejte radiátory za závěsy a záclonami, nesušte na nich prádlo, neodkládejte na ně kuchyňské utěrky a jiné předměty. Pokud potřebujete prádlo rychleji vysušit, stačí postavit sušák poblíž radiátoru. Radiátory nezastavujte nábytkem.

Existují také speciální fólie s vnější hliníkovou, odrazivou vrstvičkou, které se nalepí za radiátory na zeď a teplo, které by jinak šlo do stěn, odrazí do místnosti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ze Spojených států přišla smutná zpráva: Zemřel Miloš Forman

Kočky mléko k životu vůbec nepotřebují. Jedná se o jeden z...

Děti milují sliz. Tak proč jim ho jednoduše nevyrobit i doma?...

Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to...

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...

Udělejte si jednoduchým způsobem malý domácí gril. Z...

Vyrobte si netradiční závěsné květináče. Poslouží i...