Živý stromek nesnáší přechod do tepla. Postarejte se o něj, jak se patří

Ostatní 11. prosince 2017 | 11:24 — Marie Drahá
Opatrnost při koupi, správné skladování i samotná údržba. Činnosti, které mají obrovský vliv na to, aby vám živý vánoční stromek vydržel v domácnosti krásný minimálně do Tří králů. Všechny jsou přitom stejně důležité. Poradíme vám, na co si dát největší pozor.
Další 3 fotografie v galerii
Správnou péčí potěšíte hlavně děti, právě ty mívají z vánočního stromečku největší radost. / Shutterstock

Koupě stromu

Prodej začíná brzy. Živý stromek můžete mít doma už měsíc před Vánocemi, ale je to zbytečné. Ideální je koupit jehličnan v týdnu, kdy jsou Vánoce, a to z čerstvého řezu. Pokud nechcete splakat nad výdělkem, nikdy neberte balený strom. Naopak ho vybírejte jako všechno ostatní – osahejte si ho. Jak poznáte, že je opravdu čerstvý? Například podle mízy, kterou čerstvý strom produkuje. Může být trochu lepkavý. Větve takového stromu bývají pružné a jehličí velmi výrazně voní.

Nezapomeňte při výběru na výšku stromu. Sami víte, jak vysoké máte stropy, a jaký se vám do interiéru nejvíce hodí. Jednotlivých druhů se pak prodává několik: nejtradičnější je smrk ztepilý. Je hustý, vypadá velmi hezky, patří dokonce mezi nejlevnější, ale má jednu velkou nevýhodu. Jehličky mu rychle schnou a brzy opadává. Brzy se tak stane, že máte pod stromečkem více jehličí než na něm. Variantou je smrk pichlavý. Jak sám název napovídá, jehličí má delší, tuhé a silně pichlavé.

Oblíbená je proto v některých domácnostech borovice. Jehličky jí také schnou, ale tolik nepadají. Při jejím výběru je však třeba podívat se, jak je bohatá, aby bylo kam věšet ozdoby. Poslední častou variantou je jedle kavkazská. Hustý strom, který vypadá v interiéru velmi hezky, ale odpovídá tomu i cena. Pod pětistovku se zřejmě nedostanete. Důležitým symbolem Vánoc je také jmelí. O jeho síle a kouzelné moci si můžete přečíst zde.

Než ho začneme zdobit

Do té doby, než jehličnan přesunete do domu, musí být v chladu a co nejdéle ve vodě. Slunce mu rozhodně nesvědčí. Variantou je sklep, kůlna, garáž, případně chladná místnost v domě. Pro vodu postačí jakákoliv větší nádoba, příkladně kýbl. Při velkých mrazech je vhodné přidat do vody glycerín, který lze koupit v jakékoliv lékárně. Zabrání zamrznutí.

Živý strom vyžaduje citlivé zacházení. Než jej přesunete do obýváku, měl by se postupně aklimatizovat. Ideální je přesunout jej například z garáže do chodby a nejdříve po několika hodinách, ideálně čtyřiadvaceti, do bytu. Před osazením do stojanu je nutné seříznout jehličnanu kmen stromu – lépe pak saje vodu. Ostatně nasucho by neměl být ani krátkou dobu, je proto dobré jej hned zavlažit. Nejraději má vodu odstátou. Pokud je strom čerstvý, měl by začít v teple rašit.

Stromeček v domácnosti

Pokud o něj nechcete brzy přijít, neumisťujte jej v blízkosti radiátorů nebo kamen. Vodu mu měňte raději méně a častěji, abyste ho nepřelili. Stromek je možné občas poprášit rozprašovačem. Pozor také na množství ozdob. Příliš svěšené větve mu život neprodlouží, o estetice nemluvě. I v tomto případě je lepší zvolit střídmost.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Smutná zpráva obletěla svět: Zemřel Chandler ze seriálu Přátelé. Bylo mu pouhých 54 let

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu