Chtěli byste vyhřívané okapy a vodovod, který nikdy nezamrzne? Topné kabely nejsou drahé!

Dům 08. října 2017 | 16:37 — Anna Novotná
Podlahové topení před garáží, vyhřívané okapy a vodovod, který nikdy nezamrzne. Vypadá to jako luxus, ale topné kabely si může dovolit téměř každý, přijdou na pár tisíc korun.
Temperování venkovních ploch garantuje čistotu okolí domu a suché boty po celou zimu. / Shutterstock

Elektrické topné kabely existují buď jako samostatné okruhy, které je nutné doplnit čidlem a termostatem, nebo jako již předpřipravené řešení s integrovaným termostatem, čidlem a zástrčkou do zásuvky, které je vhodné pro snadné řešení ochrany potrubí před zamrznutím. Hlavním kritériem při výběru samostatných topných kabelů je jejich výkon. 

Topné kabely vlastně nejsou nic nového, dlouho se používají jako podlahové topení v interiérech. Vývoj a zlevnění technologií přinesly možnost jejich využití i venku. Tam však potřebují o něco vyšší výkon.

Kabely se nejčastěji montují do okapů, pod dlažbu u domů a jako ochrana potrubí. Dávají se však i na okraje střech, kolem střešních oken, do venkovních schodišť nebo do zahradních jezírek.

Některé typy dokážou i samy regulovat svůj výkon podle teploty okolí. Přesto odborníci ke každému kabelu doporučují připojit i zařízení pro regulaci, hlavně kvůli úspornosti. 

Termostat a čidla zapnou kabel ve chvíli, kdy se venku ochladí nebo napadne sníh. Když už ohřev nemá žádný efekt, systém se vypne.

Doporučení topného výkonu

Na venkovní plochy je doporučen topný výkon 200 - 300 W/m2.
Nejvíce je požadovaný výkon ovlivněn lokalitou a výškou materiálu nad topným kabelem, například:

  • v horské oblasti je vhodné volit výkon 300 W/m2
  • v mírnější lokalitě postačí 200- 250 W/m2
  • zámková dlažba tl. 10 cm vyžaduje 300 W/m2
  • betonová zálivka tl. 3 cm postačuje 200 - 250 W/m2

Obecné pravidlo je, že u venkovních systémů je vhodné volit spíše vyšší výkon, protože plocha bude rychleji zbavena sněhu a ledu a systém dříve vypne.

Jednoduchou sestavu stačí zastrčit do zásuvky

Topný kabel se zapojuje do sítě přívodním kabelem. Ten musí být dost dlouhý a uzpůsobený použití ve venkovním prostředí. Musí splňovat normy na ponoření do vody, plášť kabelu musí být odolný proti UV záření. 

Jednodušší zařízení s topným kabelem či rohoží koupíte v hobbymarketech a prodejnách elektromateriálu. Na konci přívodního kabelu je zástrčka, kterou prostě dáte do zásuvky.

Efektivnější a bezpečnější je však připojení s vypínačem nebo s regulačním zařízením. Jednodušší regulace má termostat na teplotu vzduchu, ty složitější sledují i vlhkost, přítomnost vody, sněhu a námrazy. Připojení do sítě by měl posoudit elektrikář. V domě je nutné instalovat proudový chránič, navíc je někdy potřeba i posílit hlavní jistič.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Trestně stíhaní Řepka s Kristelovou možná vymysleli plán, jak odmítnout jeden proti druhému vypovídat

Vyrobte si vlastní osvěžovač vzduchu do auta. Nebude vás to...

Vypěstujte si doma vlastní zázvor. Je to velmi jednoduché

Pořiďte dětem zakrslého teddy králíčka. Brzy se stane...

Vyrobte dětem krasohled z papírové ruličky

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...

Nechejte rozkvést skořápky vajec a kochejte se nádhernou...