Nevíte, kam s kytkama? Co takhle na strop a vzhůru nohama!

Dům 19. srpna 2017 | 08:21 — Simona Hrušková
Na první pohled se může zdát, že to je celé postavené na hlavu. Proč by měly květiny viset kořeny nahoru a listy dolů? Protože jim to sluší a ještě i prospívá! 
Další 1 fotografie v galerii
Létající květináč. Perfektní doplněk do bytu, za kterým se každá návštěva otočí. / Internet

Milujete květiny a máte je všude? Pokud rádi experimentujete, právě vám je určena zajímavá novinka, i když možná tak trochu postavená na hlavu: rostliny zavěšené „hlavou“ dolů. Už jste to někdy viděli?

Nápad porcelánových květináčů obrácených vzhůru nohama  vzešel z hlavy novozélandského designéra Patricka Morisse, který se snažil domyslet, jak vytvořit zelenou oázu i v bytě, kam se stěží vejde postel a psací stůl. Květináč se totiž zavěšuje nikoli ve směru přirozeného růstu rostlin, ale naopak přesně opačně.

Finta je v prozřetelném navržení květináče, které díky svému důmyslnému systému umožňuje zavlažovat květinu postupně a tím zabraňovat tomu, aby voda tekla ven. Zároveň tímto systémem je ušetřen váš čas, protože květiny nepotřebují tak časté zalévání jako obyčejně. 

Jestliže jste tímto nápadem nadšeni – třeba proto, že na parapetu vám květináče shazují děti a zvířata, ať vás ani nenapadne nádoby jednoduše obrátit dnem vzhůru. Takhle pěstování neprobíhá. Musíte si nejdříve pořídit americký hit – speciální závěsné vaky, které byly vyvinuty hlavně pro pěstování zeleniny na terase i balkoně. Tvůrci vycházeli z toho, že zvlášť ve velkých městech zeleně ubývá a mizí i z bytů, teras a balkonů. Člověk vždy najde něco důležitějšího, čím volné místo zaplnit. Prostor však stále zůstává pod stropem a nad hlavami. Tak proč ho nevyužít?

Létající květináče

Vaky mají různě dekorovaný povrch, a pokud se vám nelíbí, můžete si je snadno dotvořit k obrazu svému. Třeba pomocí lýka, juty, barevných ručních papírů… Nebo kolem vaku zavěsit nádobu, a docílit tak surrealistického výjevu. Jestliže preferujete klasické pěstování, kupte svým rostlinám aspoň nový květináč!

Nádoba bude viset dnem vzhůru, ovšem právě ono dno musí z velké části chybět, aby k zalévacímu otvoru ve vaku zůstal přístup. Díky vaku uvnitř nádoby máte jistotu, že se substrát nevysype a voda nevyteče. Musíte ovšem počítat se zálivkou seshora, tedy aby byl k „nohám květin“ přístup alespoň ze židle.

Experimentujte raději s odolnými druhy

Pěstování vzhůru nohama má svá pro i proti. Pokud je chcete vyzkoušet doma na pokojových rostlinách, nevybírejte raději vzácné a choulostivé kousky nebo balzamínu od babičky, která je vaší srdeční záležitostí. Do vaků zasaďte levné a odolné druhy… a příští sezonu klidně vyzkoušejte na balkoně nebo dokonce jen za oknem skvělá domácí rajčata.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Chcete vědět, o čem se Jankovi Ledeckému zdálo poslední měsíce každou noc?

Využijte skořici v domácnosti neobvyklými způsoby....

Libeček je skvělý nejen do polévky. Co všechno dokáže tato...

Udělejte radost dětem i ptáčkům! Poradíme vám, jak levně...

Neberte na lehkou váhu změny nálad vaší kočky. Může být...

Nastala úroda šípků! Plody plné vitamínů v zimě dodají...

Alobal a jeho využití v domácnosti. Pár fantastických...