Jak mít na zahradě parádní trávník? Existuje rychlé řešení!

Zahrada 23. července 2017 | 12:39 — Anna Novotná
Vypěstovat krásný anglický trávník je během na dlouhou trať. Pokud se do toho pustíme klasickou metodou, i při té nejlepší péči si na něj budeme muset zhruba rok počkat. Existuje však mnohem rychlejší řešení – koupit si trávník již hotový, tedy trávníkový koberec.
Další 4 fotografie v galerii
Vypěstovat krásný trávník, je náročné. Hlavně časově! / Shutterstock

Koberec na míru

Trávníkové koberce jsou výhodné všude tam, kde chceme mít rychle a kvalitně zatravněnou plochu nebo v místech, v nichž dochází k nadměrné vodní či větrné erozi. Je to předem vypěstovaný trávník, který byl pěstován ve speciální trávníkové školce zhruba deset a dvanáct měsíců. Jakmile je dostatečně zakořeněný a kompaktní, speciální stroj ho odřízne i s potřebným drnem a svine. Srolované pásy nám specializovaná zahradnická firma dodá až domů a odborně položí na předem upravenou půdu. Za pouhých pár dnů pak již budeme moci trávník běžně používat a zatěžovat.

Příprava plochy

Příprava půdy pod trávníkový koberec je stejná jako pro klasický výsev trávníku. Půdu musíme důkladně odplevelit, prokypřit, odstranit kameny, urovnat terénní nerovnosti a uhrabat, aby se terén při nášlapu nebořil. Do vrchní vrstvy můžeme ještě přidat hrubší písek pro odlehčení. Jakmile je připraven terén, můžeme pokládat.

Ještě to stihneme

K pokládání zeleného koberce je vhodné období zhruba od začátku dubna do konce října, vždy však musí být teploty nad nulou. Pro lepší zakořenění lehce rozrušíme půdní povrch. A nyní přichází první možné omezení, a to časové. Pásy by měly být položeny do 24 hodin od sloupnutí. Musíme je však objednat s předstihem a nikdo nám nezaručí, že právě v den plánované pokládky bude hezké počasí. Pokud pásy trávníku nemohou být v potřebné lhůtě položeny, je nezbytně nutné rozvinout je na stinném místě, zavlažit a poté je položit co nejdřív. Finančně poměrně nákladný trávník by totiž mohl zaschnout a byl by nenávratně poškozen.

Protáhneme svaly

Pokládka je rozhodně fyzicky náročnější než výsev travního semene, protože svinuté role něco váží zpravidla 25 až 30 kilogramů na m2. Pásy pokládáme co nejtěsněji k sobě, nesmějí se ale překrývat. Nakonec zarovnáme okraje ostrým nožem či sekyrkou a celou plochu uválíme lehčím válcem šikmo ke směru položených drnů. Na svazích je vhodné koberce fixovat proti pohybu pomocí kolíků. Při dobře připraveném podloží máme za jediný den na zahradě krásný zelený pažit.

Počáteční péče

Ihned po položení trávník zavlažíme zhruba 15 až 20 litry vody na metr čtvereční a zálivku opakujeme následující dva týdny, v menších dávkách jednou až třikrát denně podle počasí. Základní prokořenění trvá zhruba dva týdny, poté můžeme trávník začít pomalu zatěžovat. Plná zátěž se ale doporučuje až po zhruba šesti týdnech. Poprvé ho posekáme, když stébla dorostou zhruba osmi centimetrů, zkrátíme ho však maximálně o třetinu. Hnojíme dva až tři týdny po položení.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu