Nemáte zahrádku? Pěstujte si zdravé plodiny, kterým se daří i uvnitř

Dům 17. července 2017 | 07:54 — Anna Novotná
Ne všichni mají prostory k tomu, aby si založili zahrádku. Není to ale jediný způsob, jak docílit doma vypěstovaných plodin. Existují rostliny, které jsou nejen zdravé, ale také prospívají, i když je pěstujeme uvnitř. Například vynikající avokádo nebo mrkev.
Další 4 fotografie v galerii
Ve velkém květináči vám uroste i mrkev / Shutterstock

Avokádo

Jedna ze zdravých rostlin, která vám bude rodit i uvnitř, je avokádo. Obsahuje spoustu zdravých tuků a k tomu navíc vitamín K, C, B5, B5, E, A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (nacin), kyselinu listovou a prvky jako draslík, hořčík, mangan, měď, železo, zinek a fosfor. Snižuje nebezpečí rakoviny a srdečních onemocnění. 

Avokádo je ceněno hlavně pro svou vysokou nutriční hodnotu. Ve světě se díky své chuti a bohaté textuře přidává k celé řadě pokrmů.

Mrkev

Ve velkém květináči vám uroste i mrkev, která je bohatým zdrojem vitamínů B6, A, C a K a minerálů. Obsahuje také karotenoidy, které jsou příznivé pro zdraví očí. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C a antioxidantů se její pravidelná konzumace odrazí na vaší krásné a zářivé pleti. Pokud chcete mrkev použít na pleť i lokálně, vyzkoušejte mrkvovo-medovou masku.

Mrkev rozmixujte s medem, natřete na pleť a nechte působit 10-15 minut.

Mrkev obsahuje beta-karoten, který se v těle přeměňuje na vitamin A. Pomáhá při regeneraci kožní tkáně a poskytuje ochranu před slunečním zářením.

Pažitka

Pažitce se bude dařit na okenním parapetu i v menším květináči. Vyplatí se ji pěstovat, protože má v sobě antioxidanty a vitamíny A a C. Koriandr zase disponuje vysokou koncentrací karotenoidů a je výborným zdrojem vitamínu A, který pomáhá chránit před srdečními onemocněními, mozkovou mrtvicí a rakovinou.

Máta

Když už se někdo rozhodne pro pěstování bylinek, často sáhne po mátě. Daří se jí téměř v jakýchkoliv podmínkách. Kromě toho, že ji můžeme využít sušenou na čaj a čerstvou jako přísadu do domácích limonád, tato bylinka také napomáhá trávení.

Plodin, které vypěstujete v pohodlí domova, je samořejmě mnohem více. Jaké máte zkušenosti s pěstováním v bytě vy? 

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jessica Alba oznámila šťastnou novinu! Čeká třetí dítě! Bude to konečně kluk?

Báječný fígl na uvolnění nepovolitelných šroubů

První signály, že má váš pes problémy se sluchem

Nevyhazujte pomerančovou kůru! Má několik překvapivých...

Máte rádi skořici? Zkuste ji doma využít neobvyklými...

Malování zakouřených místností: Jak vymalovat s co...

Nemáte zahrádku? Pěstujte si zdravé plodiny, kterým se...